Gen. Leiurus Ehrenberg, 1828 / BUTHIDAE /

Skorpiós fényképek, genusok szerint rendezve.

HozzászólásSzerző: siler Dátum: 2006.11.02., csüt. 00:27

Puding írta:Itt van egyből ugyebár Birula, aki a taxont még Buthus q. hebraeus-ként írt le, az úr 1908. évében.

Van arról infó hogy mi alalpján különíti el ő?

Puding írta:Eredetileg több alfaját is leírták, (L. q. aculeatus, L. q. brachycentrus, L. q. libycus) melyek mára a törzsalak szinonímáivá váltak.

Ezt emeljük ki aláhúzással, mindjárt hozok egy vonalzót mert fontos.
Szóval többször próbáltak leválasztani róla egy csoportot amiröl (és itt az irodalmat ismerők emeljék fel a szavukat) kiderült, hogy ugyanaz mint a törzsalak (A=B), vagy A és B között annyi átmeneti forma volt hogy nem volt értelme új alfajnak?

Szajol Rebeka véleménye Hatvanból, a Varádics utca 13/b-ből:
- Hát aztat a rosebb se tuggya mögmondani millen fajta. Mitbánom én a rusnya férgit. Egykutya jaz mind ugyahogyvan. (vagyis szerinte elég egy faj, nem érdemes különszedni alfajokat - kivi vagyok Victor Fet mikor citálja majd ^^, )

Puding írta:A különböző élőhelyekről, területekről, populációkból származó Leiurus quinquestriatus példányok oly mértékű habituális eltéréseket mutatnak melyek alapján feltételezhető, több alfajra bontható a taxon.

A habituális eltérésen mit értessz?
a habitat vagy a habitus más ezeknél az állatoknál?
Másik kérdés az alfajnak van e több értelme vagy a fajnak? Végülis egy ujabb kategória ami között a mi emberi szemünk tesz különbséget.

Puding írta:De ez persze az én szubjektív véleményem, aminek ugyan súlya nincs, viszont aztat mondotta itten valaki, hogy ennek köll lennie mindenkinek a kutyafáját!
----------------------
APROPÓK BLOG
----------------------
siler
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: Puding Dátum: 2006.11.05., vas. 20:26

siler írta:A habituális eltérésen mit értessz?
a habitat vagy a habitus más ezeknél az állatoknál?

A habitus az állat formájára utal, a habitat pedig egy élőhelytípusra.
Persze lehet tévedek. (Pedig marha biztos vagyok benne. :D )
Szóval...
A skoreszok utóteste eltérő felépítésű. Vékonyabb, vagy vastagabb, attól függően mely populációbol származnak. Ezen kívül a tergitek bordázottsága is számottevő eltérést mutat, akárcsak a carapaxé.

siler írta:Szóval többször próbáltak leválasztani róla egy csoportot amiröl (és itt az irodalmat ismerők emeljék fel a szavukat) kiderült, hogy ugyanaz mint a törzsalak (A=B), vagy A és B között annyi átmeneti forma volt hogy nem volt értelme új alfajnak?

Hááát?
Lehet ez utobbi...
Puding
Semiadult
Semiadult

Skorpio

HozzászólásSzerző: lelkes kezdő Dátum: 2006.12.19., kedd 20:51

Hali

Szeretnék kérni 1 kis tartási segitséget ezekröl az állatokrol hömérséklet páratartalom talaj meg hogy kell e itatos neki.
elöre is kössz
By SteVe

Alakul már ez is..............
lelkes kezdő
Juvenile
Juvenile

HozzászólásSzerző: brachy Dátum: 2006.12.19., kedd 22:33

Szia

Volt már vmilyen skorpiód? Nem rosszbol, de ezt a fajt nem igen ajánlanám kezdöknek, föleg nem olyan hirtelen felindulásos dolgoknak. Olvass utána mire képes ez az állat és aztán dönts, h tudsz e válalni akkora felelősséget.
Deep respect, :twisted: brachy :twisted:

,,I like Megaphobema I love Poecilotheria but my queen is Monocentropus balfouri :)''
by Shroom

Kép
brachy
Subadult
Subadult

Skoresz

HozzászólásSzerző: lelkes kezdő Dátum: 2006.12.19., kedd 23:20

hali
privátban megbeszéltük thx a segitséget.
By SteVe

Alakul már ez is..............
lelkes kezdő
Juvenile
Juvenile

HozzászólásSzerző: zotyy Dátum: 2006.12.20., szer. 22:20

Hi

Lehet picit off de én a pókoknál is murinussal kezdtem, és az első és egyben az egyetlen skorpióm is egy Parabuthus transvaalicus :) lehet hogy őrült vagyok de nagyon jófej az a kis skori :) és persze fő az elővigyázatosság
Üdv: Zotyy
zotyy
Juvenile
Juvenile

HozzászólásSzerző: brad Dátum: 2007.03.09., pén. 12:15

Hi! Megkínáltam a leiurusomat egy kis vizzel...örült neki. :D
(nem a reklám helye :wink: )
Kép

üdv
Some are like water, some are like the heat
Some are a melody and some are the beat
Sooner or later they all will be gone
why don't they stay young
brad
Semiadult
Semiadult

HozzászólásSzerző: Imme Dátum: 2007.03.09., pén. 14:35

Szia!

Korrekt kis állat, gartula! Felülnézeti kép nincs?
PS: A háttérben a burkolt reklám is süti! :lol:
Üdv:
Imme

"Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming 'WOW What a Ride!'"

PS: Először használd a KERESÉS funkciót, utána kérdezz! :wink:
Imme
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: brad Dátum: 2007.03.09., pén. 21:10

De van! :) (A reklám tényleg nem direkt van, nemkapok semmit érte.... :hehe: :? )
Kép

üdv
brad
Semiadult
Semiadult

HozzászólásSzerző: brachy Dátum: 2007.03.09., pén. 22:48

Szia

Nem akarlak elkeserítenim, de szerinteme zek ne L. quiquestriatusok. Puding tuti többet tud mondani de én másnak tippelem.

,,I like Megaphobema I love Poecilotheria but my queen is Monocentropus balfouri :)''
by Shroom

Kép
brachy
Subadult
Subadult

HozzászólásSzerző: Kapor Dátum: 2007.03.09., pén. 23:49

Háj
Öö miért ne lenne quinquestriatus???
Már jó pár egyed átment a kezemen, és sztem ezen is eléggé tipikusak a jegyei, mint például az igen "keskeny" olló, a sötét utolsó előtti (amennyiben a méregtövist vesszük az utolsónak) "farok iz".
Üdv:G
Egyébként mire tippelsz? és miért?
Kapor
Subadult
Subadult

HozzászólásSzerző: brad Dátum: 2007.03.10., szomb. 18:55

szia brachy!
A képeken egy leiurus látható. :)
Egyébként én (persze képről nem lehet határozni...) nagyon sok képet megnéztem erröl a fajról. Amiket figyelembe vettem: Az ollója belsejében lévő kis pöckök(megléte, elhelyezkedése) A szemeinek elhelyezkedése, a köztük lévő barázdák és vonalak elhelyezkedése, és a farkon lévő sávok, pöcök soroknak az elhelyezkedése (megléte nemmegléte...), farok szelvények aránya és alakja. A lábainak mérete, elhelyezkedése, a láb izek formája.
Ezekután bátorkodtam rámondani h az a faj volna, már ha azt nem vesszük figyelembe h annak is vettem.

üdv
brad
Semiadult
Semiadult

HozzászólásSzerző: brachy Dátum: 2007.03.10., szomb. 19:07

Hi

Kérlek csinálnál egy jó képet a prosomáról? deee vigyázz magadra.

by Shroom

Kép
brachy
Subadult
Subadult

HozzászólásSzerző: Puding Dátum: 2007.03.10., szomb. 22:22

brad írta:szia brachy!
A képeken egy leiurus látható. :)
Egyébként én (persze képről nem lehet határozni...) nagyon sok képet megnéztem erröl a fajról. Amiket figyelembe vettem: Az ollója belsejében lévő kis pöckök(megléte, elhelyezkedése) A szemeinek elhelyezkedése, a köztük lévő barázdák és vonalak elhelyezkedése, és a farkon lévő sávok, pöcök soroknak az elhelyezkedése (megléte nemmegléte...), farok szelvények aránya és alakja. A lábainak mérete, elhelyezkedése, a láb izek formája.
Ezekután bátorkodtam rámondani h az a faj volna, már ha azt nem vesszük figyelembe h annak is vettem.

üdv

Ha te ezt mind végignézted, próbáld újra, de most nyisd is ki a szemed...
De, amiért is én nagy rajongója vagyok ezeknek a dögöknek, vesézzük ezt most egy picit jobban ki...
Az ollója belsejében lévő kis pöcök (maradjunk most ennél a definiciónál) formája, és elhelyezkedése maximum annyit árul el a képen látható jószágról, hogy hím, méghozzá adult hím. Az olló amúgy is sokszorta erőteljesebb, mint az általad megnevezett fajoké...
A carapaxon található szemek, és a köztük lévő barázdák - vonalak elhelyezkedése (bár valóban fontos) nagyon nem a Leiurus, mind inkább a Mesobutus nemre jellemző...
Mert...
És most nézzük egy kissé egyszerűsítve a Leiurus nem jellemzését-diagnózisát!

A szóban forgó fajok esetében, a latero-centrális ("oldalsó-közép") bordák összeforrtak a medio-posteriorális ("hátsó-közép") bordákkal, így kétoldalt egy jellegzetes líra alakot alkotnak. A medio-centrális ("szemek mögötti") bordák ezektől elkülönülve jellegzetes, kissé H betűre emlékeztető formát mutatnak.

/Ez eddig jellemző a közeli rokon Buthus nem fajaira is, ám ezzel már kizárhatjuk pl. a Mesobuthus génuszt. Náluk ugyan is a szemek mögötti bordák NEM különülnek el a hátsó-közép bordáktól, így szó sincs semmilyen H formációról./

A latero-posteriorális ("hátsó-oldalsó") bordák mögött, a I-II. hátlemezeken (tergit) szám fölötti laterális azaz oldalsó bordákat találni. Ennek köszönhetően a skorpiónk első két hátlemezén nem rokonságra jellemző 3, hanem 5 hosszírányú borda látható, amiről az elsőként leírt faj a nevét kapta! (Ez alapján lettek leválasztva a Buthus nemről!)

quinque :arrow: 5
striata :arrow: csík, sáv.

Tekintettel arra, hogy a szóban forgó nem összesen 2 fajt számlál, és ezek közül az egyik teljesen fekete, (másrészt a számfeletti bordák nála is megtalálhatók) azt hiszem kizárhatjuk az általad vélelmezett fajazonosságot!

Ui: Természetesen ez nem a teljes, csak egy leegyszerüsített, végletekig pongyola anyag. Viszont a lényeg benne foglaltatik!
És...

Brad!
Ne csüggedj! Ennyi idősen mint most te, én iszonyatosan sok Mesobutus eupeus-t határoztam Buthus occitanus-nak a carapax bordáik alapján! :lol: Szal kitartás, jól értelmezhető szakirodalom, na és gyakorlat esetén menni fog ez!
Puding
Semiadult
Semiadult

HozzászólásSzerző: Puding Dátum: 2007.03.10., szomb. 22:25

Majd elfelejtettem!

Vélhetőleg egy Mesobuthus martensi látható a képen...
Puding
Semiadult
Semiadult

ElőzőKövetkező

Vissza: Skorpiós Képek