Pókdokumentáció terepen

Az összes nem Theraphosidae-s pókos kép helye.

Pókdokumentáció terepen

HozzászólásSzerző: Fince Dátum: 2007.06.01., pén. 00:36

Ezt a topicot azért nyitottam, hogy a különféle kirándulásokon dokumentált hazai pókfajok fotóinak gyűjtőhelye lehessen. A következő sorozatban tőlem is dokumentarista jellegű, "akciófotókat" láthattok.

-------------------------------------------------------------

Nem célom, hogy minden egyes kiruccanásomról képflooddal virtuális környezetszennyezést okozzak itt a fórumon, de ma olyasmit sikerült lencsevégre kapnom, amire nem számítottam és ami talán szorosabban kapcsolható e fórum témájához, mint az eddig fotózott hazai fajok.

A mai kirándulásom a szálkai dombokhoz vezetett, melynek egy részén szőlőművelés folyik, többi területe pedig erdővel borított. Néhány kép az előbb említett élőhelyről:

Kép

Kép

Kép

Legkönnyebben talán a Vitorláspókok (Linyphiidae) kerülnek szem elé az év ezen időszakában. Nagyjából abban a magasságban szövik hálóikat, mint az ártéri területeken az Állaspókok.

Talán ő lesz a Frontinellina frutetorum:

Kép

Ő pedig egy másik, nagyobb termetű faj:

Kép

Kép

Kép

Szerintem ezt a fajt sikerült lefotóznom a múltkor a sióparton is az akáclevélen:

Kép

Innen sem hiányozhatnak a Farkaspókok:

Kép

Kép

Egy Karolópókvőlegény:

Kép

Talán éppen ő a menyasszony (már felöltözött:) ):

Kép

Kép

Csodáspókmama (Pisaura mirabilis):

Kép

Kép

Pisaura slingek:

Kép

Nos, pont ezt az Illó tölcsérpókot (Agelena labyrintica) fotóztam térdelve....

Kép

amikor majdnem bemászott a nadrágom szárába ez a Torzpók (Atypus sp.):

Kép

Kimondhatatlanul megörültem ennek a kis hazai Mygalonak, mivel soha nem láttam még azelőtt őket élőben. Azt hittem egy nőstényt öntött ki a hirtelen esőzés, de itthon jobban szemügyrevéve úgytűnik, hogy egy hím állatról van szó. Nosebaj....Ideiglenes helye egy növendék madárpók kinőtt vacka lett. Megpróbálok róla néhány jobb minőségű képet lőni, azután visszaviszem oda, ahol találtam (46°16'52.60"N 18°40'5.84"E), mivel védett fajról van szó.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Fince 2007.06.04., hétf. 11:12-kor.
:twisted: :twisted: Kép :twisted: :twisted:
Kép
Fince
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: brachy Dátum: 2007.06.09., szomb. 00:12

Hi

Mált héten én is voltam egy vadászaton. Az Atypusodnak nagyon örülök, álmom egy olyan harisnyás szépséget találni.

Eredmény:
Pisaura mirabilis 0,1 + kokon kicsiket kieresztettem a Ficusra na nem mindet

Scytodes thoracica ezt tegnap fogtam

Tetragnatha montana?

Lariniodes folium ?

Paradosa amentata

Xysticus sp. őkelme dobott egy kokont :)

+ a megszökött Araneusokból 3 már meglett és széen növekednek..hehe.
Deep respect, :twisted: brachy :twisted:

,,I like Megaphobema I love Poecilotheria but my queen is Monocentropus balfouri :)''
by Shroom

Kép
brachy
Subadult
Subadult

HozzászólásSzerző: Fince Dátum: 2007.06.14., csüt. 11:45

Sziasztok!

Bár a Sötétvölgyi erdőbe ( 46°20'23.45"N 18°37'18.01"E) nem a pókok miatt mentem, azért a szemem elé kerülő nagyobbacska pókokat nem hagytam ki.

Maga a helyszín dombvidéki lombhullatóerdő. Az uralkodó fafajok a Tölgy, Bükk, Gyertyán.

Laikus szemmel úgyláttam, hogy ezen az élőhelyen a pókok állománysűrűsége elmarad pl. a vizes élőhelyeken tapasztaltaktól (Május-Június hónapban).

Kép

Kép

Őt egyenlőre nem ismerem még:)

Kép

A Farkaspókok innen sem hiányozhatnak:

Kép

és egy sárgaszínű állaspók:

Kép
Kép
Fince
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: Fince Dátum: 2007.10.09., kedd 19:31

Ma ismét kiruccantam az ártérre kicsit fotózni. Bár ne tettem volna..a gyengébb pillanatban is több száz szúnyog akarta a vérem venni. A kései árvíz miatt keletkezett tocsogókból özönlöttek elő, de remélem hamar elviszi őket az éceszgéber. Bár nem fáztam, jól jött a kapucni a fejemre, meg a kezem is behúztam a pulover ujjába, úgy exponáltam. Tervben volt, végül az invázió miatt nem vállaltam be az álványos hosszúzáridős MLU-val végrehajtott Állaspók fotózást.

Átlagot vonva kb. ilyen a helyszín (46°21'14.34"N 18°53'54.50"E).

Kép

Egy Vitorláspókot is meglestem nassolás közben

Kép

Több hadosztálynyi Csodáspók desszantol mostanában. Tele van velük az ártéri növényzet.

Kép

Farkaspókoztam is (a szúnyogok legnagyobb örömére). Sok kép szültett róluk, de nem szeretnék senkit sem untatni, ezért csak random szórok fel ide párat.

Ő volt a legkisebb (színezet alapján talán ezt a fajt már fotóztam a Sárvízen, bár náluk ez nem olyan egyértelmű)

Kép

Ő volt a második faj.

Kép

Őt pedig egy lyukból cimbáltam elő. Ahogy kell, szépen "odaharapott" a benyújtott fűszálra, bár azért a bő centijével nem volt egy félelmet keltő látvány.

Kép

Visszafele jövet belefutottam Greedo-ba. Aszongya: "Kéésőő. Méért neem fiizeettéél haatááriidőőree? Jaabaa véérdííjaat tűűzöött kii ráád. Miindeen feejvaadáász téégeed keerees, één meeg iis taalááltaalaak...". erre rálőttem a kenyonnal:)

Kép
Kép
Fince
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: siler Dátum: 2007.10.09., kedd 20:05

Őt egyenlőre nem ismerem még:)

Kép

Ő egy Pirata vagyis kalózpók (Farkaspókféle)
----------------------
APROPÓK BLOG
----------------------
siler
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: siler Dátum: 2007.10.09., kedd 20:09

Kép

Kép

Mindkettő Trochosa vagyis valamelyik Földi farkaspók. Az előtest jellegzetes háti mintázatáról a génusz tagja felismerhetőek. A fajok elkülönítése viszont nem egyszerű.
A kalóz- és a földi farkaspókot is érdemes lecsekkolni a "Szinetár"-ban
üdv:
s
----------------------
APROPÓK BLOG
----------------------
siler
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: Fince Dátum: 2007.10.09., kedd 20:20

Köszönöm a gyors reagot!

Igazából nem nagyon szerettem volna okoskodni. Tudom, hogy a Farkaspókok "süppedős pálya". Pláne fotóról....
Kép
Fince
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: siler Dátum: 2007.10.09., kedd 20:39

"süppedős pálya" az mikroszpókkal is, elég ha csak arra gondolunk az utóbbi 10 évben 2 fajt is leírtak Közép Europából (a nagytestű Alopecosa psammophila Buchar, 2001 és az idén megjelent Trebacosa europea Szinetár & Kancsal, 2007 ami egy amerikai génusz második faja). Pedig K-Eu az egyik legjobban szétgyűjtött/kutatott rész a világon... vagy az Arctosa cinerea fiaskóra gondolni: a 2007-es év év pókja az Arctosa cinerea és közben kiderült hogy bazi ritka, helyette Pardosa nebulosa van szinte mindenhol (amit ki tudja hányan határoztak A. cinerea-nak, hozzáteszem velem az élen).
----------------------
APROPÓK BLOG
----------------------
siler
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: Fince Dátum: 2007.10.09., kedd 20:54

siler írta:"süppedős pálya" az mikroszpókkal is, elég ha csak arra gondolunk az utóbbi 10 évben 2 fajt is leírtak Közép Europából (a nagytestű Alopecosa psammophila Buchar, 2001 és az idén megjelent Trebacosa europea Szinetár & Kancsal, 2007 ami egy amerikai génusz második faja). Pedig K-Eu az egyik legjobban szétgyűjtött/kutatott rész a világon... vagy az Arctosa cinerea fiaskóra gondolni: a 2007-es év év pókja az Arctosa cinerea és közben kiderült hogy bazi ritka, helyette Pardosa nebulosa van szinte mindenhol (amit ki tudja hányan határoztak A. cinerea-nak, hozzáteszem velem az élen).

Naigen, közben megsassantottam a Szinetár féle könyvet is. Mondjuk már az is valami, ha génuszra be lehet lőni. Mind1 töltök fel a harmadik állatról egy habitust is. Szerintem elég jól látszik, hogy míg az általam kettesnek aposztrofált állat I. járólába térd alatt (nagyjából a metatarsus közepéig)sötét színű, addig a hármasnál ez hiányzik.

Kép

Persze az is könnyen előferdülhet, hogy ugyanahhoz a fajhoz tartoznak, csak eltérő ivarúak...

Nemtom, jól látom e amit látok (képrészlet a kettes állatról).

Kép
Kép
Fince
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: siler Dátum: 2007.10.09., kedd 21:55

Ja igen ezt elfelejtettem az egyik hím a másik nősti.
Az hogy látszik a tüske a pikkelyvégen az 2 fajra leszűkíti a dolgot (robusta v ruricola).
Bővebben: http://www.araneae.unibe.ch/Bestimmung/ ... gesamt.htm
Kép
Üdv:
s
----------------------
APROPÓK BLOG
----------------------
siler
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: Fince Dátum: 2008.05.11., vas. 02:04

Ma megint Sötétvölgy volt műsoron. Abban reménykedtem, hogy talán sikerül lencsevégre kapnom egy Bikapókot....Találkoztam már néhánnyal, de ebből csak kettőnek emlékszem a pontos lelőhelyére. Ezen élőhelyek egyikét kerestem fel ma. Útközben számolgattam, pontosan 22 éve volt (atyaúristen) az a bizonyos találkozásom ott egy bikapók hímmel valahogyan így május környékén...a történet pedig úgy végződött, hogy belemart a vádlimba Kép.

Na mindegy, a remény hal meg utoljára alapon végigjártam a környéket, tüzetesen átvizsgáltam a lehetséges helyszíneket, de nem akadtam az Eresusok nyomára (talán majd a legközelebb). Ellenben láttam egyéb más pókfajokat, melyekből szokás szerint hoztam egy csokorral:

Generation neXt

Kép

Egy hím Philodromidae

Kép

Valószínűleg ő a faj nősténye, mert igen közel voltak egymáshoz.

Kép

Egy jól megtermett Xysticus

Kép

Kép

Aztán volt még két hangyaméretű pókocska

Nigma flavescens

Kép

Kép

Az Eretnekpókmama, nemsokára feláldozza magát azért, hogy a kicsinyei élhessenek.

Kép

Régi ismerősöm a Jegyespók (Anyphaena accentuata)

Kép

Végül egy Opilió, mely Brehm szerint fogságban elfogadja a vízbe mártott kenyeret és jóízűen fogyaszt a főtt főzelékből is :shock: .

Kép
Kép
Fince
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: Fince Dátum: 2008.05.11., vas. 23:33

Kép

Alakoskodó karolópók (Misumenops tricuspidatus)

Kép

Kalitpók

Kép

Nádi keresztespók (Larinioides folium)

Kép

....

Kép

Sovány karolópók (Tibellus oblongus)

Kép

Kép
Kép
Fince
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: Fince Dátum: 2008.05.13., kedd 00:20

Sziasztok!

Ma úgy adódott, hogy a baráti társaságunk piknikezéssel egybekötött horgászatot szervezett az egyik hely település halastavának partjára. Nagy szerencse az, hogy nem maradt otthon a fotómasina, mivel sikerült pár fotót lőnöm egy (két) olyan pókfajról, mely régóta szerepel a kívánságlistámon. Mindkét faj védett, egyikük fokozottan veszélyeztetett.

Régebben is láttam már a faj egy-egy példányát, de nem gondoltam volna, hogy ekkorára megnőnek. Még madárpókos szemmel is tekintélyes méretet érnek el (főképpen a második faj kifejlett nőstényei).

Kép

Kép

Kép

Szegélyes vidrapók (Dolomedes fimbriatus)

Kép

Kép

Kép

Parti vidrapók (Dolomedes plantarius) hím és nőstény

Kép

Kép

Kép

Kép

Ráadásként egy Pirata sp.

Kép
Kép
Fince
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: Fince Dátum: 2008.05.27., kedd 21:45

Ma sem bírtam megállni, hogy ki ne menjek kicsit:)

Tetragnatha montana pár:

Kép

a hím

Kép

és a nőstény

Kép

Ő meg nem pók, csak pókszabású 8) :

Kép
Kép
Fince
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: siler Dátum: 2008.05.31., szomb. 14:39

Bár nem terepi de erősen pókdokumentáció. Ezek a képek mikroszkóppal készültek (és egy Nikon D300al).
Kép
Kép
Kép
Kép
Kép
Kép
Kép
Kép
Kép
Kép
Kép
Kép