Steatoda sp.

Az összes nem Theraphosidae-s pókos kép helye.

Steatoda sp.

HozzászólásSzerző: Imme Dátum: 2005.12.01., csüt. 13:45

Ezt a kis aranyost a csótányaim közt fogtam meg, addigra már sikerült néhány száz apróságot útjáraengednie. :twisted:

Kép
Üdv:
Imme

"Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming 'WOW What a Ride!'"

PS: Először használd a KERESÉS funkciót, utána kérdezz! :wink:
Imme
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Steatoda bipunctata / Steatoda grossa

HozzászólásSzerző: Kovács Gábor Dátum: 2005.12.29., csüt. 11:18

Szervusz Imme!

Amennyiben sikerülne egy újabb példányt lencsevégre kapnod, szíves-örömest :lol: megpróbálnám felfedni a kérdéses pók kilétét. Ez a hátoldalról készült fotó önmagában véve nagyszerű, de egy oldalnézeti, pláne a hasoldalról készült fotó perdöntő jelentőségű lenne.

Egyébként két "versenyző" jöhet szóba:
Kétpettyes faggyúpók, Steatoda bipunctata Linnaeus, 1758 és/vagy
Nagy faggyúpók, Steatoda grossa C.L. Koch, 1838.

(Melyek ebből a szögből szemlélve eléggé hasonlatosak).

Üdv. Gábor
Kovács Gábor
Semiadult
Semiadult

HozzászólásSzerző: Imme Dátum: 2005.12.29., csüt. 14:10

Szervusz Gábor!

Meglátom mit tehetek, ugyanis a kis édes még mindig megvan, szóval próbálok még pár képet csinálni róla. Bár Rick West szerint, az aminek írtam, de ez nem jelent semmit, hiszen Ő "csak" egy kanadai, nem pedig magyar pókász!!!! :wink:
A képet hamarosan felrakom!!
Üdv:
Imme

"Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming 'WOW What a Ride!'"

Imme
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Várom a képeket!

HozzászólásSzerző: Kovács Gábor Dátum: 2005.12.29., csüt. 15:10

Szia Imme!

Várom az újabb fotókat!

Rick C. West valóban nem hazai pókász, de én azért a magam részéről kevés témában szálnék vitába vele szemben :D .

Tudod, birtokában van egy óriási fegyverténynek: természetes közegükben tudja tanulmányozni a madárpókokat....
Evvel olyan (élőhelyi) adatok birtokába jut, ill. jutott, melyeket mi talán sohasem tudunk "megízlelni".

A terráriumi tartás/szaporítás alfája és omegája ugyanis abban keresendő, hogy az adott taxon hol és milyen élő,- és élettelen környezeti elemek alkotta feltételrendszer között él.

A fotón látható faj egyébként minden bizonnyal kozmopolita, így a kanadai lakóépületekben is biztosan előfordul. (Tehát épületlakó, vagy szinantróp = az emberi (épített) környezetben (épületekben) élő, önálló populációkat alkotó faj).

Üdv. Gábor
Kovács Gábor
Semiadult
Semiadult

HozzászólásSzerző: Imme Dátum: 2006.01.05., csüt. 17:25

Szia Gábor!

A kép még kicsit várat magára, bocs!
Egyébként Rick azt mondta, hogy vigyázzak vele, mert nemcsak a csótányaimra jelent veszélyt, de a madárpókokra is! Ez lehetséges?
Üdv:
Imme

Imme
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Valós veszély

HozzászólásSzerző: Kovács Gábor Dátum: 2006.01.05., csüt. 17:45

Szervusz Imme!

Épp most gépeltem (volna) be egy háromnegyed óra alatt valami "szőrös" szöveget, ami elszállt...azután az agyam is...nem igazán értem, miért van időkorlát...

Most ide írok, egy gyorsat.

A veszély valós.
Valamennyi theridiida (törpepók) önmagánál jóvalta nagyobb zsákmánnyal is megbírkózik, persze itt nem az adult T. blondik vannak veszélyben :lol:
A ragasztócseppekkel borított fogófonalaikkal ügyesen gúzsba kötik prédájukat, majd megmarják.

Így válik érthetővé:
- hogy miért olyan erős a Latrodectusok ("özvegyek") mérge,
- hogy miért olyan szilárd, erős fonalakat készítenek ők.

Ehhez persze az is hozzátartozik, hogy a dél-európai özvegy (Latrodectus tredecimguttatus) kedvelt zsákmánya az olaszsáska (Calliptamus italicus). Akit már "ujjba rúgott" egy ilyen sáska, lassan megérti mire is utalok... :lol:

Várom a fotókat!

Üdv. Gábor
Kovács Gábor
Semiadult
Semiadult

HozzászólásSzerző: siler Dátum: 2006.01.06., pén. 13:35

Ez a két kép mindenképp hasznos lehet:
Kép
Kép
udv:s
----------------------
APROPÓK BLOG
----------------------
siler
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Használhatóság

HozzászólásSzerző: Kovács Gábor Dátum: 2006.01.07., szomb. 18:20

Köszönjük a szkennelt ábrát, ám nagy segitség lenne, ha - logikusan - a "kis-Roberts" másik oldala is ide kerülne, amelyen az egyes ábra sorszámokhoz tartozó fajok tudományos nevei is szerepelnek.
Kovács Gábor
Semiadult
Semiadult

Re: Használhatóság

HozzászólásSzerző: Imme Dátum: 2006.01.08., vas. 12:25

Kovács Gábor írta:Köszönjük a szkennelt ábrát, ám nagy segitség lenne, ha - logikusan - a "kis-Roberts" másik oldala is ide kerülne, amelyen az egyes ábra sorszámokhoz tartozó fajok tudományos nevei is szerepelnek.

Hát igen, az tényleg jó lenne, mert nekem így (amúgy se) nem sokat mondanak a képek. De azért nagyon szépek, azt meg kell hagyni! :lol:
Üdv:
Imme

Imme
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Re: Használhatóság

HozzászólásSzerző: siler Dátum: 2006.01.09., hétf. 19:18

Kovács Gábor írta:Köszönjük a szkennelt ábrát, ám nagy segitség lenne, ha - logikusan - a "kis-Roberts" másik oldala is ide kerülne, amelyen az egyes ábra sorszámokhoz tartozó fajok tudományos nevei is szerepelnek.

Valoban logikus lenne, ha az lenne a celom hogy a konyvet tegyem kozkincsé. A célom pusztan a génusz (plussz egykét egyéb törpepók) illusztrálása volt.
TERMÉSZETESEN, ha valaki felismeri az egyik "FEKETUS oezvegyusz Both, 2004"-et otthon es a fajnevre is kiváncsi, akkor nagyon szivesen megmondom neki.

Mielott felreertesekre adhatna okot, szeretnem elmondani, hogy teljes konyvet, stb cuccot nem kivanok a neten szkennelessel kozkincse tenni, az en celom az illusztráció, bemutatás (nem a középujjas), általános ismeretek bovitese, fejlesztese ábrákkal rajzokkal. (Ahogy Imme megfogalmazta, ugysem mondana semmit a latin nev, akkor meg minek? Masreszrol szeretnem elkerulni a ránézésre megmondja melyik pokfaj csabito alternativajanak kialakulasanak lehetoseget, mindenkinel.)
Szerzoi jogot nem kivanok feleslegesen megserteni (illetve szeretem eldonteni hogy mikor es kinek és mennyire), pláne azert nem mert buntetendo, amugy sincs sok erteke, ertelme. Mas ugysem teszi meg (gondolok itt arra aki 6 évvel ezelott leforditotta a csalánszőrös cikket (ami nyilvan megvan neki) es ami azota ismereteim szerint nincs meg minden amatőrnek).
Akit annyira erdekel az vegye meg a konyvet... ebben is szivesen segitek (netes rendelés, kiadó, stb.)
Uff, holnap(utan) lesz blog, mert megint tortenik valami :D LOLka
udv:s
Ui. termeszetesen nehez emociókat társítani ehhez a HSZ-hez pusztan szoveg alapján. ennek a HSZnek az emoticonja
:D
----------------------
APROPÓK BLOG
----------------------
siler
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: Imme Dátum: 2006.01.10., kedd 17:03

Kedves Uraim!

Próbálkoztam a további fotók készítésésvel, de sajnos nem sikerültek, én akartam fotózkodni, a naccsága meg nem! :mrgreen:

siler:
Ok, igazad van a nevekkel kapcsolatban, mert ha a képek alapján elekezdenek az emberek találgatni, az tényleg nem jó, és a közkinccsé tételt is megértem! De azért egy kíváncsiskodó pü-re válaszolsz ha esetleg vmi szöget ütne neaggyisten vki kicsiny fejébe?! :wink:
Üdv:
Imme

Imme
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: siler Dátum: 2006.01.10., kedd 17:32

Imme írta:Ok, igazad van a nevekkel kapcsolatban, mert ha a képek alapján elekezdenek az emberek találgatni, az tényleg nem jó, és a közkinccsé tételt is megértem! De azért egy kíváncsiskodó pü-re válaszolsz ha esetleg vmi szöget ütne neaggyisten vki kicsiny fejébe?! :wink:

Persze, sőt itt itt kinnt is!!! Ugyertem ha vki az első tábla 4A abrajara kivancsi akkor nyilvan beirom ide, hiszen HA hasznaljatok, akkor hajra, elobb utobb ugyis mind kiderul.
Egyelore (lásd a költözésrovatot) a sok egyeb tennivalom miatt nem tudtam berantani a temat, csak belinkeltem egy regebben mar maxineten kozkinccse tett ket abrat.
De ha NAGYON fontos bepotyoghetem a neveket... (itt nincs meg sajat szkennerem)
udv:
s
----------------------
APROPÓK BLOG
----------------------
siler
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: Sültkrumpli Dátum: 2006.02.01., szer. 16:42

a steatoda fajok úgy átlagba mekkorára nőnek meg? most találkoztam eggyel a terrárium üvegén (ca. 2,2 centis volt). ez egy óriás egyed volt, vagy természetes? mondanám h lefényképezem, de nincs gépem :(
"If we do not deliberetely close our eyes, then we can recognize with our current knowledge approximately our ancestry and may not be ashamed of it" (Charles Darwin 1809-1882)
Sültkrumpli
Subadult
Subadult

Törpék-e a törpepókok? :-)

HozzászólásSzerző: Kovács Gábor Dátum: 2006.02.01., szer. 19:16

Szia Sültkrumpli!

Szerintem a pókod méretére egy kicsit "nagyot mondtál". Ekkorára még a család legtermetesebb képviselői, a Latrodectusok sem igazán nőnek...

Egy úthengerrel, vagy húsklopfolóval "kisímított" egyed persze esetleg lehet ekkora. :lol:

A tréfát félretéve, a nagy faggyúpók (Steatoda grossa C.L. Koch, 1838) nőstényei sem igazán nőnek 6-8 mm fölé. (Egyébként ez a legnagyobb törpepók kis hazánkban).

A legközelebbi találkozáskor azért lencsevégre kellene kapni ezt a "törpét"...

Üdv. Gábor
Kovács Gábor
Semiadult
Semiadult

Ábrasorszám

HozzászólásSzerző: Kovács Gábor Dátum: 2006.02.02., csüt. 09:58

...Azzal még "adós" maradtam tegnap, hogy a S. grossa a fentebb látható ábrák között az 5-ös sorszámot viseli.

Az idősebb nőstények utótestének dorzális oldaláról lassanként eltűnnek a foltok, így az egész utótest csokoládébarnává válik.

Üdv. Gábor
Kovács Gábor
Semiadult
Semiadult

Következő

Vissza: Pókos Képek