Steatoda sp.

Az összes nem Theraphosidae-s pókos kép helye.

HozzászólásSzerző: Sültkrumpli Dátum: 2006.02.02., csüt. 19:33

komolyan mondom az két centi volt lábfesszre. ha nem annyi, akkor itt csapjon szét engem a mennykő. :evil:
"If we do not deliberetely close our eyes, then we can recognize with our current knowledge approximately our ancestry and may not be ashamed of it" (Charles Darwin 1809-1882)
Sültkrumpli
Subadult
Subadult

Lábfesztávolság adatok

HozzászólásSzerző: Kovács Gábor Dátum: 2006.02.03., pén. 08:09

Szia Sültkrumpli!

Képzeld csak el, mekkora "kavarodáshoz" vezetne, ha a köztudottan "nyakigláb" álkaszáspókok esetében (is) az adott faj jellemzésében csak a lábfesztávolság adatra utalnánk....

Így vajon mely faj lenne hazánk legnagyobb pókja?....
A nagy álkaszáspók (Pholcus phalangioides Fuesslin, 1775), vagy a szongáriai cselőpók (Lycosa singoriensis Laxmann, 1770)?....

Szóval egyetlen valamirevaló határozóban, vagy fajleírásban sem lábfesztávolság adattal operálnak, mert ez nem éppen szerencsés mutató.
(Valahogy a theraphosidák esetében "szokták" meg egyesek eme hibás méretadat alkalmazását).

Ami szerepel: előtest hossza mm-ben, esetleg elő, -és utótest hossza együttesen mm-ben. A végtagokat ízenként szokták lemérni, melyet kis táblázatban szoktak mellékelni. (Nem minden esetben!)

Szóval az Általad közölt méret lábfesztávolság adatot takar.
Az általam közölt adatok pedig testhosszat...
Csupán ennyi az ellentmondás.

Üdv. Gábor
Kovács Gábor
Semiadult
Semiadult

A legnagyobb törpepók

HozzászólásSzerző: siler Dátum: 2006.02.03., pén. 12:26

Ha a testméretet nézzük (elo-uto) akkor több, mint valoszinu hogy az Ariamnes génusz ("A" az ábrán) fajai közül kerülnek ki a "legnagyobb" törpepókok
(forrás: Morphological phylogeny of cobweb spiders and their relatives (Araneae, Araneoidea, Theridiidae) Zoological Journal of the Linnean Society, 2004, 141, 447–626. With 111 figures)

Kép

Tegnap pedig (Francia Guyanai anyag valogatasa kozben) egy akkor torpepepokot találtam mint egy keresztespok, vagyis kb 20-25 mm (természetes elrontottam 2.0-2.5 mm) testnagysagut. Akkora volt hogy meg lehetett szamolni a fogakat a fogazott szőrökön... :D

EDIT: most mertem meg egy Ariamnes-t 4 mm volt a teste :)

Akit erdekelnek a törpókok jobban, beszélnek angilus azok nézzenek el ide: http://www.theridiidae.com/ianew.html sok info binfo van itt. A fiatalember Ingi Agnarsson (Grönlandi egyébként) valószínüleg egész életét törpepókreviziókkal fogja tölteni...
Egyébként megdöbbentően formagazdag családról van szó.
Üdv:
s
----------------------
APROPÓK BLOG
----------------------
siler
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: Sültkrumpli Dátum: 2006.02.04., szomb. 11:42

Kovács Gábor: boccs hogy csak most válaszolok. persze félreérthető a méretadás, de én konkrétan a törpepókok családjára gondoltam*, és én már csípőből testhosszra saccolok, lehet a madárpók tartás végett. persze ha általánosságban beszélünk tényleg pontosabban ha testhosszt adunk meg. így már tiszta minden. és kijavítom magam, testhossz úgy 5,6 mm volt, a lábfesszel együtt pedig úgy ca. 17-20 mm. sajnos az alanyt már elengedtem szóval ezek az adatok se pontosak.

*azt sajnos nem tudom hogy ebbe a családba vannak-e olyan különbségek mint pl. egy kaszáspók és egy steatoda sp. közt.
"If we do not deliberetely close our eyes, then we can recognize with our current knowledge approximately our ancestry and may not be ashamed of it" (Charles Darwin 1809-1882)
Sültkrumpli
Subadult
Subadult

HozzászólásSzerző: ZoozDa Dátum: 2006.02.04., szomb. 16:01

Hello,

siler maistro,

az "A" ábrán lévő pók utóteste hihetetlen...ha nem látom nem hiszem el. :shock:
Azok a kis lelógó "tőgyek" mik? Úgy látom minden ábrán megtalálhatóak.
Mi van ott nekik? Pete/sperma lemez - tödőlemezek - fonószemölcsök - végbél ? Kíváncsi vagyok.
Ja és nem utolsó sorban mire használja azt a bazihosszú utótestét?

Előre is köszi az infókat.
Üdv:
ZoozDa
ZoozDa
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: siler Dátum: 2006.02.04., szomb. 17:03

ZoozDa írta:Hello, az "A" ábrán lévő pók utóteste hihetetlen...ha nem látom nem hiszem el. :shock:

Kép
Kép

illetve egykis infoáradat

ZoozDa írta:Azok a kis lelógó "tőgyek" mik? Úgy látom minden ábrán megtalálhatóak.

fonószemölcsök... selyemkészítésre valók

ZoozDa írta:Mi van ott nekik? Pete/sperma lemez - tödőlemezek - fonószemölcsök - végbél ? Kíváncsi vagyok.
Ja és nem utolsó sorban mire használja azt a bazihosszú utótestét?

Amugy tok ugyanaz van ott nekik mint minden poknak csak az utotesten joval elorebb, néha teljesen elol.
hasi barazda, felette a légzonyilasfedok, kozotte az ivarszerv,
azutan fonoszemolcsok (2-4-6) itt 6 (EOFSZ, HKFSZ, HOFSZ)
Aztan vagy van collulus vagy nincs (nemtudom a magyar nevét sajnos) illetve anális inkább :)

Hogy mire való a furcsa alak az passz, szerintem rejtozkodésre, mert abszolut nem pokforma lesz tole. Amit még tudok, hogy pókevők a drágák vagyis araneofágok
http://www.geocities.com/brisbane_weave ... diidae.htm

Udv:s
----------------------
APROPÓK BLOG
----------------------
siler
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: ZoozDa Dátum: 2006.02.04., szomb. 22:48

Hello siler,

nagyon köszi az infókat...az "áradattal" még harcolok... :)
érdekes kis jószágok ezek...
Üdv:
ZoozDa
ZoozDa
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: Imme Dátum: 2006.02.05., vas. 08:57

Szevasztok Urak!

Kérdés:
Ennek a fura alakú póknak az utóteste hajlékony? Mármint a rajzon "S" alakú (vagy vmi hasonló), de a fényképeken merevnek tűnik.
Üdv:
Imme

"Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming 'WOW What a Ride!'"

PS: Először használd a KERESÉS funkciót, utána kérdezz! :wink:
Imme
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: siler Dátum: 2006.02.05., vas. 15:48

Imme írta:Kérdés:
Ennek a fura alakú póknak az utóteste hajlékony? Mármint a rajzon "S" alakú (vagy vmi hasonló), de a fényképeken merevnek tűnik.

Viszonylag merev, de mindenképpen alaktarto. A "S" alak is megmarad akarhogy forog a pokica, a fényképek egyébként másik fajt ábrázolnak. Összesen 22 fajuk van gyakorlatilag cirkumtropusiak (körben a Fold tropusi teruletein mindenutt), de Uj Zélandon is előfordulnak (WSC).

Udv:
s
----------------------
APROPÓK BLOG
----------------------
siler
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: siler Dátum: 2006.02.05., vas. 21:34

ZoozDa írta:az "A" ábrán lévő pók utóteste hihetetlen...ha nem látom nem hiszem el. :shock:

Errol a Brontosauriella nevű törpepók jut eszembe meg egy régi vicc.
A Brontosauriella pl. ugy néz ki mint egy uszo (legyen Bronto) szaurusz a vizbol kiemelkedve - és ez még csak a feje volt!!!!

Asszittem lepetézem mikor megláttam a rajzot rola... hadd ne mondjam hogy milyen a gyakoriságának viszonya a fehér színű hollokéhoz képest :)

WSC ben a génusz Thymoites Keyserling, 1884 néven fut
Udv:
s
----------------------
APROPÓK BLOG
----------------------
siler
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: brad Dátum: 2006.02.05., vas. 22:14

Hehe, miylen viccesek ezek a tudósok :)
pl Doktor ur, Az a tegnapi képlet az iró asztalán az az uj anti biotikum amit a neutro-doixidáns anti savakból nyert hidrolizációs eljárással?- Nem doktornö, az a feleségem képe volt.
Some are like water, some are like the heat
Some are a melody and some are the beat
Sooner or later they all will be gone
why don't they stay young
brad
Semiadult
Semiadult

HozzászólásSzerző: siler Dátum: 2006.02.06., hétf. 14:41

brad írta:Hehe, miylen viccesek ezek a tudósok :)

Hat barmilyen meglepo, de ok is ugyanugy szetkenodnek a betonon, mint barki mas emberfia :) Sot istenigazabol sokkal tobb jo humoru ficeret ismerek ilyen korokbol... mint mondjuk hullamosot (de lehet hogy csak a melo teszi).

brad írta:pl Doktor ur, Az a tegnapi képlet az iró asztalán az az uj anti biotikum amit a neutro-doixidáns anti savakból nyert hidrolizációs eljárással?- Nem doktornö, az a feleségem képe volt.

Ez ugye kutatoorvosos vicc volt? :D Csakmert ugye azt nem kell kulon kiemelni, hogy a phd-k (nem phd-sek) nem szolitsak 1mast doktor urnak... legfeljebb az avatobulin, reszegen...

No de mert hitetlen gyaurok gyulekezete ez itt nekem, ezert prezentirozom nehanyat a legfurabb torpepokokbol (akik ugye nem is a legkisebb pokok)

Kép
Kép
Kép
Kép

Miverl az egesz innen indult ARIAMNES itt

Ugye mennyivel rdekesebbek ezek itt ni, mint valami vacak kis Latro-dekto ami sem nem halalos (persze azert veszelyes, egyesek szerint mas primitivebb Theridiidae kepviselok, mint a topik nevet viselo Steatoda, ugyanolyan mereggel bir) sem nem kulonleges, hiszen csak egz kommerzus kinezusz... Persze lehet hogy valakinek pont ez tetszik.

Udv:s
----------------------
APROPÓK BLOG
----------------------
siler
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: Kovács Gábor Dátum: 2006.02.08., szer. 18:15

Az Ariamnes génusz témájával kapcsolatban (és utalva a külföldi-hazai ostoba vitára):

Van egy hazai faj, amelynek az utóteste csaknem ilyen, mint ezeknek az egzótáknak, bár igaz, hogy nem törpepók.

Tehát nem kell feltétlenül hanyattdőlni a "tüzijátékkal" körített külföldi állatoknak. Itthon is van hasonló, csak ismerni kellene a hazai faunát. Is...

Nem árulom el, mely taxonról van szó, a legilletékesebb elvtárs úgyis felforgatja érte a könyvtárat...én meg ismerem a fajt. Na bumm, evvan.
Kovács Gábor
Semiadult
Semiadult

HozzászólásSzerző: siler Dátum: 2006.02.08., szer. 20:17

Nemcsak a Tetragnatha reimoserinek ilyen hosszu az utóteste.

Ui: sajnos ezek szerint a tuzijáték zavarja egyesek szemét.
Ők vislejenek Kép-et, a kártéritési igényeket neki: Kép lehet benyujtani, az esetlegesen elszenvedett szemkárosodás miatt, ugyanis ő az ügyvédem. Igy vagy általában elrendezi az ugyeket.

Csipetnyi önéletrajz adalék: 1996-97, 2000-2001, és 2004-2005 években a magyar faunaval dolgoztam (Ferto Hansag, Faunalista osszeallitasa, EASY projekt). Eredménye egy "esszé" és két publikált dolgozat lett. 2004-2005ben 4368 magyar adult pok (138 faj) illetve 2456 (119) Német, és 1978 (84) Holland (vagyis Palearktikus) pokot hataroztam meg.
A faunara ket uj fajt mutattam ki. A faunaban 5 nel kevesebbszer publikalt de altalam megtalalt (akkor meg ritka) fajok szama 10 korul van (a Dipoena pronatol a Minica marginellaig illetve a Lepthyphantes montanustol Cyclosa oculataig). Utána lehet járni. Végre már valaminek. a kapáslövés csak a fociban jön be, de ott sem mindig.
ui: egy hétig nem leszek.
----------------------
APROPÓK BLOG
----------------------
siler
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: Kovács Gábor Dátum: 2006.02.08., szer. 20:29

Kicsit csöpögős lett a válasz, de a T. reimoseri telitalálat!

Mesélj egy kicsit a fajról a többieknek (is), kíváncsi vagyok!
Kovács Gábor
Semiadult
Semiadult

ElőzőKövetkező

Vissza: Pókos Képek