Scytodes thoracica Latreille, 1802 (csupaszpók)

Az összes nem Theraphosidae-s pókos kép helye.

Scytodes thoracica Latreille, 1802 (csupaszpók)

HozzászólásSzerző: fferi Dátum: 2005.12.08., csüt. 18:17

Otthon van belőlük egy kevéske,nagyon ritkán lehet látni őket

Kép

Kép

Szerk.: topic címe javítva
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára fferi 2005.12.28., szer. 20:55-kor.
fferi
Subadult
Subadult

HozzászólásSzerző: marton Dátum: 2005.12.08., csüt. 22:05

hi

ez kb mekkora ?
marton
Subadult
Subadult

HozzászólásSzerző: fferi Dátum: 2005.12.08., csüt. 22:12

marton írta:hi

ez kb mekkora ?

Szia
Elég picike,kb.4-5 mm a pók teste.lábfesz.kb.18-20 mm lehet,mivel mint a képen is látszik,a testéhez képest elég hosszúak a lábai.
(Az eredeti kép 5 Mp-es volt,8-10 cm-ről makrózva)
fferi
Subadult
Subadult

Csupaszpók Scytodes thoracica Latreille, 1802

HozzászólásSzerző: Kovács Gábor Dátum: 2005.12.28., szer. 16:46

A fotón egy kizárólag éjjeli aktivitást mutató faj, a csupaszpók, Scytodes thoracica Latreille, 1802 példánya látható. A csupaszpókok egyik fő jellegzetessége az oldalról szemlélve erősen felboltosuló előtest, melynek belsejében két, hatalmasra nőtt (módosult) méregmirigy található. Ezeknek csak kisebb része termel méreganyagot, nagyobb részük egy rendkívül ragadós váladékot választ el, mellyel a Scytodes egyszerűen "leköpi" áldozatát. Sok példányt gyűjtöttem és tartottam már, így a csatolt fotó meglepett: mesterséges körülmények között legtöbbször más pókokat ejtettek zsákmányul, egyéb taxonok képviselőit még nem sikerült prédaként felkínálnom nekik. Tehát az araneophagia (pókevés, pókokkal történő táplálkozás) igen jellemző a csupaszpókokra. Erre egy, a Portia fimbriatát (?) (Salticidae) bemutató tudományos ismeretterjesztő film is utalt. A ragadós váladékot a csáprágókon keresztül, áldozatuktól mérve 1-2 cm távolságból, a "méreg"mirigyek 1/7 sec. alatt (!) történő kiürítésével, cikk-cakk alakzatban szétterítve juttatják az áldozatra, mely nyomban mozdulatlanná válik. Néhány theridiida (törpepók) azonban képes kibújni a béklyóból. Amikor az áldozat mozdulatlanná vált, a csupaszpók lassan megközelíti, majd apró csáprágójával sebet ejt rajta, és kiszívja. Megfigyeléseim szerint épületekben gyakran zsákmányolnak nagy eretnekpókokat (Amaurobius ferox, Amaurobiidae) is.

Kovács Gábor
Kovács Gábor
Semiadult
Semiadult

HozzászólásSzerző: fferi Dátum: 2005.12.28., szer. 17:09

Gratulálok ! :clap:

Valóban ő van a képen.Hogy sikerült rájönnöd hogy ez milyen pók ?
Viszont nem tudom mit értesz mesterséges körülmény alatt,ugyanis én nem korlátozom eme kis szépségeket,szabadon járnak-kelnek a lakásban :D
De egyszerre egynél többet még nem láttam,és az is van hogy vagy ehy hónapig nem léátok egyet sem.
fferi
Subadult
Subadult

HozzászólásSzerző: priZZ Dátum: 2005.12.28., szer. 17:13

fferi írta:Hogy sikerült rájönnöd hogy ez milyen pók ?

Hát, Te még nem ismered Kovács Gábort, régebben regeltél, mint ö, de hát ö profi...
If you want something done, do it yourself!
priZZ
Adult
Adult

HozzászólásSzerző: marton Dátum: 2005.12.28., szer. 17:18

hi

én nem is gondoltam volna hogy hazánkban élnek csupaszpókok...
marton
Subadult
Subadult

HozzászólásSzerző: fferi Dátum: 2005.12.28., szer. 17:21

Most azóta elolvastam még 2 hozzászólását is :) és abból már kezdett derengeni hogy nem egy "egyszerű amatőr",mint mondjuk én :roll:
Eddig valahogy nem olvastam a hozzászólásait,és ha már itt erről írok,akkor töredelmesen bevallom,hogy nem olvastam el az összes hozzászólást a fórumon,viszont kb.2 hónapja már napi rendszerességgel itt vagyok,és kivétel nélkül minden új hozzászólást elolvasok ! :D
fferi
Subadult
Subadult

Mesterségesen

HozzászólásSzerző: Kovács Gábor Dátum: 2005.12.28., szer. 19:32

A "mesterséges" jelző alatt én a terráriumi - jelen esetben - szimpla befőttes üvegben való tartást értem.

Köszönöm a megtisztelő jelzést, de a világért sem vagyok profi!
Azt gondolom, erre korábban is utaltam.

Profi az, aki - jelen esetben - a nap 8, vagy annál több órájában pókászkodik, ez a foglalkozása, ebből él, ezért kapja a fizetését. Én nem ebből élek, ergo nem vagyok profi.

Kis hazánkban profi pókász nem túl sok van, egyikük siler, de rajta kívül még kb. 15-20 emberke van, aki valóban profi.

A "profi" szó köznapi értelemben vett jelentése sem igaz rám. Én sokkal inkább tartozom a lelkes amatőrök táborába, semmint a profikéba.

Üdvözlettel: Kovács Gábor
Kovács Gábor
Semiadult
Semiadult

HozzászólásSzerző: siler Dátum: 2006.01.06., pén. 15:22

Kép
----------------------
APROPÓK BLOG
----------------------
siler
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: Fince Dátum: 2007.05.28., hétf. 22:23

Sziasztok!

Elcsíptem egyet, de sajnos nem sikerült igazán jó képet lőnöm róla, mivel a körülmények nem tették lehetővé ill a "modell" sem volt egyszerű eset :? .

Kép

Kép

Kép
:twisted: :twisted: Kép :twisted: :twisted:
Kép
Fince
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: brachy Dátum: 2007.05.28., hétf. 22:52

Hi

Ez nem éri én is pont ma találtam egy ilyen szépséget :)... Remélem sikerül életben tartani, nagyon szép állat.
Deep respect, :twisted: brachy :twisted:

,,I like Megaphobema I love Poecilotheria but my queen is Monocentropus balfouri :)''
by Shroom

Kép
brachy
Subadult
Subadult

HozzászólásSzerző: Fince Dátum: 2007.05.29., kedd 00:51

brachy írta:Hi

Ez nem éri én is pont ma találtam egy ilyen szépséget :)... Remélem sikerül életben tartani, nagyon szép állat.

Nagyszerű! Remélem neked több időd lesz a fotózásra, nem kutyafuttában készülnek majd a képek. Ha lesz néhány jólsikerült, szívesen megpilláznám...

Én úgy döntöttem, hogy útjára engedem a pókocskát, nem sanyargatom napokig a fotózás kedvéért úgy, hogy rá sem tudok nézni (el voltam utazódva...).
:twisted: :twisted: Kép :twisted: :twisted:
Kép
Fince
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: brachy Dátum: 2007.05.29., kedd 01:10

Hi

Ilyen jók tuti nem lessznek és asszem a pók is múlté már :(. A táskámmba hordok filmesdobozokat ilyen esetekre. Mindig a kosárból szedem ki őket ha kell, oda dobom őket, ha a pókot költöztetem vagy elpusztul. Jelen esetben egy halottnak hitt murinus filmesdobozába került a szivem és eltúnt. Remélem csak vhol elásta magát vagy vmi...

,,I like Megaphobema I love Poecilotheria but my queen is Monocentropus balfouri :)''
by Shroom

Kép
brachy
Subadult
Subadult

HozzászólásSzerző: brachy Dátum: 2007.08.19., vas. 23:14

Hi

Ez még egy nyáreleji kép.

Kép

by Shroom

Kép
brachy
Subadult
Subadult

Vissza: Pókos Képek