Pókok a vízparton

Az összes nem Theraphosidae-s pókos kép helye.

Pókok a vízparton

HozzászólásSzerző: Fince Dátum: 2006.09.03., vas. 20:55

Egy állaspók

Kép

és egy keresztes

Kép
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Fince 2007.05.17., csüt. 22:52-kor.
:twisted: :twisted: Kép :twisted: :twisted:
Kép
Fince
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: Fince Dátum: 2006.09.25., hétf. 02:42

No még két kép ezekről a pókikról.

Kép

Kép
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Fince 2007.05.17., csüt. 22:54-kor.
Kép
Fince
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: ZoozDa Dátum: 2006.09.25., hétf. 09:38

Hello,

Fince írta:No még két kép ezekről a pókikról.

veűűű Fince mester ezek nagyon frankó képek lettek, grat.
Üdv:
ZoozDa
ZoozDa
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: siler Dátum: 2006.09.25., hétf. 10:06

Remek képek maxigratu :D

egy-két tiptyit nyomok hátha hasznos :D
Keresztespókféléket (keresztespókok-törpepókok-vitorláspókok-bütyköspókok-Paránypókok és még sokan mások Araneoidea családsorozat) éjjel 22 00- 00 00 között érdemes fotótémázni, ilyenkor az alsó képen látható állaspóknőstinek is lenne hálója...
Kukoricaliszttel érdemes (amit vérnyomásmérő kézipumpából lehet a hálóra) finoman fújni amitól csillogó fehér lesz (a háló minden szála, nemcsak a ragacsosak). Ekkor látható lenne hogy csak háló alapján hogyan lehet az állas és a keresztespókokat megkülönböztetni: az állaspókok hálójának a közepe lukas, a spirál nem ér el a központig, a kereszteseké pedig nemlukas.
A háló szélén, időileg mostanság érdemes figyózni (Meta menardi a képen), hiszen a hím állatok ilyenkor már az utsóvedléses szubadult nőstik hálóján ülnek, várják h a nőstény ivarérett legyen:
Kép

Persze ezek a remek képeket nem talán a jövö képeit érintik, ami alapján a témaválasztáson talán lehet cseppet változtatni ami egy picivel jobban mutatja apókok valódi életét.

Kép

Ez kerekháló közepén a besodort levél amiben a nőstény üldögél elbújva

Kép

Félig kész keresztesháló, látható a ragadós (ezzel fogja meg a rovarokat) és a nemragadós (ez alapján halad a pók befelé) spirál is

Üdv:s
----------------------
APROPÓK BLOG
----------------------
siler
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: siler Dátum: 2006.09.25., hétf. 10:13

Jobbklikk / show picture
nekemis csak igymutatja
nem tudom miert.
Üdv:s
----------------------
APROPÓK BLOG
----------------------
siler
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: ZoozDa Dátum: 2006.09.25., hétf. 11:07

Hello,

siler írta:hogyan lehet az állas és a keresztespókokat megkülönböztetni: az állaspókok hálójának a közepe lukas, a spirál nem ér el a központig, a kereszteseké pedig nemlukas.

hoppá hoppá :shock: , na én ezt sem tudtam, nagyon érdekes köszi maistro. A képek baromi jók, semmi gond velük, sőt még látszódnak is. 8) Ez a lisztes dolog... :idea:
Üdv:
ZoozDa
ZoozDa
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: Fince Dátum: 2006.09.26., kedd 11:30

ZoozDa írta:Hello,

veűűű Fince mester ezek nagyon frankó képek lettek, grat.

Hali,

Nagyon szépen köszönöm, örülök, ha tetszenek :P .

Silernek is thx az infót. Volt hálója a Tetrának… éppen azon sürgölődött, amikor megzavartam rendes napi tevékenysége közben. Szerettem volna megörökíteni ezt az elnyúlott testtartását, ezért fotózás közben időről időre, meg kellett finoman löknöm a fűszállat és akkor mindig visszatért ebbe a kataton rejtőzködő testtartásba. Nem vagyok teljesen elégedett a felvétellel, ezért ismétlés lesz a tudás női felmenője. Szerencsére nem kell sokáig keresgélni őket, mert az ártereken (beleértve a csónakomat is), igen gyakoriak ezek az „ungarise nefilák”:).

Natgeos fotósokat láttam ezzel a technikkel dolgozni melyet említél. Csak ők nem pumpával fújták, hanem szivacsot belemártottak hintőporba, és azt finoman ütögetve egyenletesen tudták elosztani a hálóra kerülő „előhívóanyagot”. Végeredmény tekintetében érdekes módon nem a bonyolult hálóstruktúrák (pl. kerekháló) a legmutatósabbak hanem a pár szálból álló hurokhálók(maradványok) és egyéb egyszerű „szövevények”:). Évek óta foglalkoztat gondolat, hogy ki kellene próbálnom…talán majd most.

Addig is egy kerekháló, természetesen szintén az ártérről:) Nem olyan nagy szám, de díszítősornak elmegy…….

Kép
Kép
Fince
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: Fince Dátum: 2006.10.16., hétf. 00:33

Kép

Nem vontam össze ezt és az utolsó hozzászólásomat, mivel a két téma nem függ össze, de ha flood, tessenek értesíteni...

Szal, megint egy kis ártéri bóklászás, ezúttal a Duna-Dráva Nemzeti Park területén.

Háló & Háló tulajjal:

Kép

Kép

tulaj közelebbről:

Kép

Ez a kis vadász az erős szél elől egy levél közepébe menekült, mely emiatt folyton kilengett a keresőből. Azért megpróbáltam róla valamilyen szinten fogyasztható képet lőni:

Kép

Kép

Aztán egy újabb keresztes, aki a környékbeli szitakötők réme:

Kép

Kép

és állaspókok minden mennyiségben, szinte minden négyzetcentiméteren találkozni velük:

Kép

Kép

Kép

Kép
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Fince 2007.05.17., csüt. 23:02-kor.
Kép
Fince
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: ZoozDa Dátum: 2006.10.16., hétf. 08:47

Szia Fince,

gyönyörű képek, gratulálok
"csalinkós" rulez. :wink:
Üdv:
ZoozDa
ZoozDa
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: Flash Dátum: 2006.10.16., hétf. 09:12

Hali!

Gyönyörű képek csak gratulálni tudok.

Üdv.: Flash
If you want respect, you've got to take it.
Flash
Semiadult
Semiadult

HozzászólásSzerző: siler Dátum: 2006.10.16., hétf. 11:40

Gyönyörű képek, csak az egyikről szólnék pár szót: ez az amit kép alapján is fel lehet ismerni. Platánkéreg alatt közönséges és érdekessége az utótest közepén található légzőnyílás.
Kép
Anyphaenidae a család Latin neve , magyarországon 1 faja él:
Anyphaena accentuata, és a jellegzetes utótestmitáról fel lehet ismerni:
Kép
Leírás: Dunkel gefärbt, schwarze und helle Kontrastzeichnung. Prosoma dunkel mit hellem Mittelband, Cheliceren und Sternum dunkelbraun, Beine braun, Coxa und Femur hell, Tibia und Metatarsus dunkel geringelt, Opisthosoma braun mit dunklen Flecken, im Zentrum zwei Paar dunkle Flecken wie accentuata. Männlicher Pedipalpus wie Abb. 1673.1 und 1673.2, mit kräftigen Borsten am Pedipalpenfemur. Epigyne/Vulva wie Abb. 1673.3 und 1673.4. Auf Felsen und Bäumen in xerothermen Lebensräumen, selten gefunden. Bisher Tschechien, Slowakei, Süddeutschland. -- fordításra ajánlom.

Namármostan egy másik faj az A. furva előfordul Csehországban és Délnémetországban is, így nem kizárt hogy akár ő is lehet ez, de ennek kicsi a valószínűsége.
Kép
----------------------
APROPÓK BLOG
----------------------
siler
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: Fince Dátum: 2006.10.16., hétf. 15:42

Halihaw,

Köcce mindenkinek az elismerő szavakat! Sajna az utolsó állast leszámítva a pókik sikeráltak talán a leggyengébben a tegnap készült fotók közül, pedig pont miattuk mentem egy kis délutáni portyára.

Bár tisztában vagyok a fotóról történő határozósdi buktatóival, titkon reménykedtem, hátha valakinek sikerül azonosítani a kis vadászt a levélen. Silernek köszönöm az infót! A fajnév tudatában sebtében utánnanéztem az állatnak a neten....sajnos az általad vázolt két faj közti különbséget úgylátom, csak részletes vizsgálattal lehetne fellelni (ott már nem segít a "kodaktaxonómia":) ):

http://www.araneae.unibe.ch/Bestimmung/ ... gesamt.htm

Utánnatekintve az Anyphaena furva elterjedésének, nem elképzelhetetlen a jelenléte a Duna ártéren, mivel jelentős hajóforgalom zajlik (sok uszáj indul a faj elterjedési területéről is), és ezáltal gyerekjátéknak tűnik a behurcolása.

http://www.spiderling.de/arages/Overvie ... ANYFUR.HTM

A pókot is olyan helyen fotóztam, amit 600-as mohácsi vízállásnál már víz borít...persze találgatásokba szükségtelen bocsájtkozni, majd az arra hivatottak tisztázzák a dolgot.
Kép
Fince
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: Fince Dátum: 2007.05.18., pén. 13:18

Tegnapi kirándulásom (horgászatnak indult:) ), megpróbáltam keresni és lefotózni egy Szegélyes vidrapókot (Dolomedes fimbriatus), mellyel igen sokszor találkozom itt nálunk a Sióparton. Természetesen, amikor nálam van a fényképezőgép, még véletlenül sem sikerül lencsevégre kapni, ellenben a parti süge-bogában szerencsére más pókfajok is tanyáznak, akiket sikerült dokumentálni.

Nagyjából ilyesmi az említett élőhely:

Kép

Kép

Egy parti bokor leveleinek fonákján pihent ez a hím pók:

Kép

Nem sokkal messzebb vele találkoztam:

Kép

A partot övező kórók tetején lehetett megfigyelni a Horgas keresztespókokat (Singa bammata), melyek az erős szél által rezgetett növényen mindig előbb visszabújtak a rejtekhelyükre, mint ahogy élességet állítottam volna.

Kép

Egyéb keresztespókfajok is tanyáztak ezeken a növényeken:

Kép

Illetve egy karolópókfaj is, mely épp ezidőtájt bábáskodik szültendő kispókjai felett:

Kép

Lejjebb a víz felé közeledve, a növényzeten lehetett látni vadászó karolópókokat is:

Kép

És természetesen az állaspókok is mindenhol jelen vannak:

Kép

Néha találkoznak, ilyenkor az "ősi szokás" szerint járnak el:

Kép

Kép

Közvetlenül a vízparton, elég sok farkaspókot lehet látni napi tevékenységük közben. Két fajt sikerült lefotózni, ő az egyik:

Kép

Ő pedig talán a Pardosa ammentata?:

Kép

Kép

Sikerült összefutni egy Kalózpókkal is (Pirata sp.), mely alig volt nagyobb egy hangyánál:

Kép
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Fince 2007.05.18., pén. 14:08-kor.
Kép
Fince
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: darts0 Dátum: 2007.05.18., pén. 14:06

Fince! Engem lenyűgözött...
Gratulálok!
darts0
Juvenile
Juvenile

HozzászólásSzerző: brachy Dátum: 2007.05.18., pén. 19:56

Hi

Nagyon szép képek gratulálok és egyben irigyellek, h közeledben ilyen szép pókfauna található. Sajnos az én közelemben semmi hasonló lelőhely nincs :(
Deep respect, :twisted: brachy :twisted:

,,I like Megaphobema I love Poecilotheria but my queen is Monocentropus balfouri :)''
by Shroom

Kép
brachy
Subadult
Subadult

Következő

Vissza: Pókos Képek