Scolopendra (általános infó!)

Százlábús tartási tapasztalatok és fényképek.

Scolopendra (általános infó!)

HozzászólásSzerző: mimulus Dátum: 2007.01.27., szomb. 10:44

Leírás:
A szkolopendrák gyors, ügyesen mozgó élőlények. Első törzsszelvényük lábai szembetűnően nagy állkapcsai lábakká alakultak, a végükön méregkarommal. A törzs 22-25 szelvényből áll, ezek mindegyikéhez egy-egy pár láb tartozik. A fej mindkét oldalán általában négy egyszerű szem található. A százlábúak légcsőrendszerrel lélegeznek. Színezetük meglehetősen változatos, de gyakran aranybarna, sárga, narancsszín, zöld és lila. Kültakarójuk általában fémfényű. Pl.: Az öves szkolpendra (Scolopendra cingulata) hímjei 110, nőstényei 170mm hosszúra nőnek. A nőstények színe olajzöld vagy barna, míg a hímek világosabbak. Körülbelül 7 éves kort érhetnek meg. A trópusi szkolopendrák gyakorta nagyobbak, akár 300mm hosszúak. A fajok osztályozása rendkívül nehéz.

Elterjedés:

A százlábúak csaknem minden élőhelyen előfordulnak, a viszonylag szárazabbaktól a meglehetősen nedvesekig. Mindazonáltal soha nem kimondottan nedves vagy csontszáraz környezetben. Nappal kövek alatt és a talaj repedéseiben tanyáznak. Az öves szkolopendra Eurázsia déli részén honos ( legészakibb előfordulása a Vértes hegységben van. A S. gigantea (260mm hosszú és 25mm vastag) a trópusi Közép- és Dél-Amerikából származik, a S. heros az Egyesült Államok déli részén él.

Elhelyezés:
Ezeket a kannibalizmusra hajlamos állatokat egyenként helyezzük el, terráriumuk legyen legalább kétszer olyan hosszú és egyszer olyan széles, mint az állat hossza. Jól zárható legyen, mivel az állat felkúszik az üveg oldalán némelyik az üvegen is tud menni. Terítsünk bele legalább 70mm vastagon (homokos) földet, mindig keverjük levélfölddel, tőzeggel vagy jó minőségű kerti komposztal. (vegyszermentes). Soha ne hagyjuk a talaj teljesen kiszáradjon. Biztosítsunk búvóhelyet és éles fényt. Nappal a hőmérséklet 23 és 30 Celsius fok között legyen, éjjel nagyjából 17Celsius fok. A páratartalom 60-70 % között mozogjon, a terrárium egyik felébe mindig permetezzünk vizet. A százlábúak viszonylag puha kitinpáncélja nem viseli el a kiszáradást a 40% alatti páratartalmat). Az állandóan magas páratartalom viszont gombás fertőzéseket okoz és elősegíti az atkák elszaporodását. Ezeket az agresszív, gyors és mérges élőlényeket meglehetősen nagy odafigyeléssel tartsuk.

Táplálék:
Etessük őket különféle ízeltlábúakkal, házas és meztelen csigákkal, férgekkel és szopós egerekkel. Némelyik trópusi faj nagyobb állatokat is eszik, amit csak el tud kapni!
A prédát mellső lábaikkal ragadják és marják meg. Egy éhes százlábú több lábával több zsákmányt is fogva tart.

Ivari különbség:

A kifejlett hím kisebb a nősténynél, utolsó lábpárja viszont nagyobb. A hátsó lábak közötti szelvény megnagyobbodott, és egy háló készítésére szolgál, amire a spermatofórát helyezik.

Védekezés: (méreg)
Ezeket az agresszív és rendkívül mérges élőlényeket veszélyességük tudatában kezeljük. Az öves szkolopendra mérge akár 39Celsius fokos lázat okozhat, továbbá ödémát, gyulladást, általános gyengeséget, szédülést, valamint keringési és légzési nehézségeket. A tünetek általában két nap múlva múlnak el. A csípés kitisztítása orvosi alkohol- vagy jódoldattal történhet. Ha bőrünk kerül érintkezésbe egy százlábúval, különféle allergiás reakciók fordulhatnak elő, ráadásul hátsó (uszály-) lábaikkal is nagyot tudnak csípni. Ha megzavarják őket , a százlábúak felegyenesedve kimászhatnak a magas terráriumból, sokuk pedig az üveg is felmászik.

forrás:Eugéne Bruins:terráriumok enciklopédiája
(Szikszay Sándor~mimulus)
Remélem egy kicsit tudtam segíteni a scolopendra faj kedvelőinek vagy akik tervezik hogy közelebbről is megismerkednek vele!
mimulus
Semiadult
Semiadult

HozzászólásSzerző: Imme Dátum: 2007.01.28., vas. 12:00

Szevasztok,

Én is írok ide pár általános info-t, ami csak úgy eszembe jutott, a teljesség igénye nélkül:

Igen elterjedt és kevéssé ismert állatok. Mérgük erős, marásuk rendkívül fájdalmas, kezdő tartóknak semmiképp nem ajánlom felnőtt állatok vásárlását. Vedlenek, éppúgy mint a pókok, skorpiók, ezerlábúak. Nagyon gyorsak, a szökés nagymesterei, puhább műa. dobozból hamar ki tudják rágni magukat. Méretük a pár centistől a 30+cm-esig terjed. A legnagyobb fajuk a Scolopendra gigantea, ez kereskedelmi forgalomban nem kapható, vagy ha igen akkor 2-300Euro. Igen ritka, mivel Peru betiltotta az állatok exportját.
Kivétel nélkül ragadozók, kiváló és kegyetlen vadászok (én ezért szzeretem őket). :wink: Saját tapasztalatom szerint az afrikai fajok nyugodtabbak (Ethostigmus sp.). Az Ázsiai fajok mérge erősebb, agresszívabak is, viszont a legszebb fajok itt élnek! :D
Üdv:
Imme

"Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming 'WOW What a Ride!'"

PS: Először használd a KERESÉS funkciót, utána kérdezz! :wink:
Imme
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: krall Dátum: 2007.01.29., hétf. 22:37

Hali.

Én régóta szeretnék valamilyen Scolopendrát, nekem mint kezdőnek melyik fajt javasolnátok?

Üdv
krall
Juvenile
Juvenile

HozzászólásSzerző: Flash Dátum: 2007.01.30., kedd 00:09

Hali!

Mint kezdőnek leginkább semelyiket. Ezek az állatok sokkal nagyobb odafigyelést igényelnek és csak tapasztalt tartóknak ajánlott velük foglalkozni.

Üdv.: Flash
If you want respect, you've got to take it.
Flash
Semiadult
Semiadult

Scolopendra

HozzászólásSzerző: mimulus Dátum: 2007.01.30., kedd 00:28

Régóta foglalkoztat a téma! hogy lesz az ember tapasztalt? ha nincs kezdőnek való faj! szerintem az ember kezdjen el felnevelni egy kicsit majd a növekedés alatt érezni fogja hogy tud bánni vagy nem tud bánni az állattal! szerintem ha már tartottál pókokat és természetesen agresszív fajokat is akkor megpróbálkozhatsz vele ! én természetesen azt ajanlom amit Flash, ha nincs semilyen tapasztalatod még pókok terén sem akkor semmikép ne vegyél!
mimulus
Semiadult
Semiadult

HozzászólásSzerző: Imme Dátum: 2007.01.30., kedd 08:54

Sziasztok!

Érdemes kicsivel kezdeni, vagy valamelyik afrikai fajjal pl Ethostigmus sp. Előtte nem árt egy kis pókos tapasztalat! :)
Üdv:
Imme

"Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming 'WOW What a Ride!'"

Imme
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: krall Dátum: 2007.01.30., kedd 19:25

Hali.
Eddig csak pókokat és skorpíót tartottam. A legagresszívebb pókom egy geni. Ezen infók tudatában mit tudtok ajánlani. Amúgy minden féleképp kicsit akartam venni, mert szeretem látni ahogy növekednek.

Üdv
krall
Juvenile
Juvenile

HozzászólásSzerző: mimulus Dátum: 2007.01.30., kedd 20:04

krall írta:Hali.
Eddig csak pókokat és skorpíót tartottam. A legagresszívebb pókom egy geni. Ezen infók tudatában mit tudtok ajánlani. Amúgy minden féleképp kicsit akartam venni, mert szeretem látni ahogy növekednek.

Üdv

szerintem próbálkozz egy Scolopendra spec. (Tansania)! ha jól tudom nem egy agresszív! és van szép zöldeskék színben is ! :) (Neon - green leged). bár oldalakon figyelve tapasztalathoz 5 ös szintet ért el ! Ebbe Imme jobban tudna segíteni neki jelenleg is van több fajta !
mimulus
Semiadult
Semiadult

HozzászólásSzerző: krall Dátum: 2007.01.30., kedd 20:16

Hali.
Köszi. Imme neked mi a véleményed?
krall
Juvenile
Juvenile

HozzászólásSzerző: Imme Dátum: 2007.01.31., szer. 08:49

krall írta:Hali.
Köszi. Imme neked mi a véleményed?

Szia!

Végülis bármilyen fajt lehet tartani, neked kell tudnod mennyire tudsz óvatos lenni velük. Én ahogy már mondtam a keményebb fajokat dupla dobozban tartom (egy nagy zárt, szellőző műanyag doboz benne a kisebb dobozok az állatokkal). Ahogy említettem már felnőtt állatok közül jók az afrikai fajok, de ha veszel kicsi szkolo-t és felneveled (az 1-3 év) közben beletanulsz! ;)
Gyakorlatilag nulla tapasztalattal is lehet kemény állatokat tartani, csak felelőssen kell gondolkodni! Én meg ugye mindenkit nem ismerhetek...... :roll:
Üdv:
Imme

Imme
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: Kapor Dátum: 2007.02.15., csüt. 12:51

Hello
Bár sok tapasztalatom nincs scolopendrákkal, én inkább európai fajt tartanék először. alkalmanként kínálnak S. cingulata-kat a kereskedelemben, sztem kezdőnek tökéletes állat volna.
Ami viszont tuti jó tanács, és mármondták, hogy célszerű bébit venni egy egy durvább állat esetén, és ahogy cseperedik az állat, ugy látja a gazdája is hogy milyen is a jószág "stílusa".
És valahol elkell kezdeni, hogy hol az csak felelőség kérdése.
Kapor
Subadult
Subadult

HozzászólásSzerző: Demjén Zsófia Dátum: 2007.02.15., csüt. 15:45

Sziasztok!

A S. cingulata védelem alatt álló hazai faj (10000 Ft)! Csak óvatosan vele, mert mint ilyen, a tartása szigorú engedélyekhez kötött :huh:!
Üdv!
Zsófi
Demjén Zsófia
Juvenile
Juvenile

HozzászólásSzerző: Imme Dátum: 2007.02.15., csüt. 18:35

Demjén Zsófia írta:Sziasztok!

A S. cingulata védelem alatt álló hazai faj (10000 Ft)! Csak óvatosan vele, mert mint ilyen, a tartása szigorú engedélyekhez kötött :huh:!
Üdv!
Zsófi

Szia!

És a nem hazai Sc. cingulata? :wink:
Üdv:
Imme

Imme
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: Kapor Dátum: 2007.02.15., csüt. 19:26

Hy
Jaja!
Én nem az itthoniakra gondoltam természetesen, pláne hogy itthon csak folt(ok)ban találhatók meg.
Egyébként jóval kisebb termetűre is nőnek itthon mint a mediterráneumban.
Üdv:G
Kapor
Subadult
Subadult

HozzászólásSzerző: Demjén Zsófia Dátum: 2007.02.16., pén. 10:04

Sziasztok!

Én is tudom, hogy ez így van, de mivel igazolod, hogy külföldről származik?
Nem hiszem, hogy a törvény úgy szól, hogy a hazai védett fajokat engedély nélkül is tarthatjuk, ha külföldről hoztuk...?
Nem beszélve arról, hogy elképzelhetőnek tartom, hogy esetleg a szármzási országban is védelem alatt áll...
Mit érnek a természetvédelmi törvények, ha ilyen egyszerűen kijátszhatók?
Egy 10000 Ft-os fajnál (de egy kevésbé értékesnél is) szerintem múlik valami azon is, hogy népszerűsítjük-e a fogságban tartását, vagy inkább lebeszéljük a népet róla.
Sajnos ezt nem kellene hangsúlyoznom, ha mindenki tiszteletben tartaná a fajvédelmi törvényeket, és nem veszélyeztetnénk esetleg ezzel a hazai állományt... :hmpf: !
Üdv!
Zsófi
Demjén Zsófia
Juvenile
Juvenile

Következő

Vissza: Centipede