kérdések

Ide jöhetnek a hüllős, gyíkos, kígyós, teknősös, képek és irományok.

kérdések

HozzászólásSzerző: czola Dátum: 2007.03.25., vas. 17:54

üdv
nem találtam megfelelő topicot, ezért nyitottam a kérdéseimnek

szeretnék egy nagy anakondát (Eunectes murinus), vagy egy kockás/tigris pitont. Az lenne a kérdésem, hogy ezek az állatok mennyire agresszívak (veszélyes-e emberre), ill. mennyire bonyolult a tartása?
czola
Spiderling
Spiderling

HozzászólásSzerző: Kapor Dátum: 2007.03.25., vas. 18:28

Szia!
Ha mindenképp a 3 fajközül szeretnél választani akkor egyértelműen a tigrispitont ajánlanám.
Másik kettő irtó hülye és baromi nagylesz, na nem minth a tigris törpe maradna :-)
Üdv:G
Kapor
Subadult
Subadult

HozzászólásSzerző: czola Dátum: 2007.03.25., vas. 18:55

Kapor írta:Szia!
Ha mindenképp a 3 fajközül szeretnél választani akkor egyértelműen a tigrispitont ajánlanám.
Másik kettő irtó hülye és baromi nagylesz, na nem minth a tigris törpe maradna :-)

Én minél nagyobbat szeretnék, de a másik 2 agresszív az emberekkel, vagy hogy értetted, hogy hülye?
czola
Spiderling
Spiderling

HozzászólásSzerző: HerpeTFeri Dátum: 2007.03.25., vas. 19:35

Hi!

Úgy érti, hogy az anakonda megnő terkóban mondjuk 6 méteresre, és etetésenként mindig fel kell készülni arra, nehogy te legyél a zsákmány... Ne vegyél ilyet, ha nics tapasztalatod ezen a téren.
Üdv: HTF
HerpeTFeri
Semiadult
Semiadult

HozzászólásSzerző: HerpBoy Dátum: 2007.03.25., vas. 19:48

MIért szeretném minnél nagyobbat? :)
Amúgy hely-és fűtésigényes állatok, a kockás csúnyán megtud sebesíteni... :roll:
"Fekete sapkákon ezüst halálfej,
Kinek rossz ómen, kinek égi jel!"
HerpBoy
Semiadult
Semiadult

HozzászólásSzerző: Kocsi Dátum: 2007.03.25., vas. 20:25

Hali!

Nem vagyok kígyószakértő még csak nem is tartok egyet sem, de sztem se kéne ilyen kígyókkal kezdeni. Inkább javaslom a siklókat v ha már óriáskígyót akarsz akkor a vörösfarkú boát (Boa constrictor) javaslom, az is megnő 2,5-3 m-re sőt... És sztem sokkal szebb is. (ez szubjektív vélemény) Vagy a szívárványos boát (Epicrates cenchria cenchria/ maurus).
A másik h könnyebb beszerezni is.
Ha az anakonda megnő egy nagy szobát kell neki berendezned h jól érezze magát egy nagy medencével.
Üdv.
Robi
Kocsi
Semiadult
Semiadult

HozzászólásSzerző: cocodeo Dátum: 2007.03.25., vas. 20:32

Sziasztok!

Bár nincsenek kígyóim, de elég sokat olvasok róluk, mert több fajt is szeretnék tartani. Szerintem gondold végig először reálisan, hogy akarsz-e néhány év múlva egy több méteres állatot gondozni! Fölösleges úgy állatot tartani, hogy néhány év múlva megszabadulsz tőle mert már megetetni sem mered. Ha mégis elhatároztad magad, kezdésnek anakondát semmiképpen nem ajánlanék, agresszívek, nem nagyon lehet őket emberhez szoktatni. Szerintem próbálj ki először valami kisebb fajt, mondjuk Szivárványos boát.
cocodeo
Semiadult
Semiadult

HozzászólásSzerző: czola Dátum: 2007.03.25., vas. 20:51

Van már kaliforniai királysiklóm, több madárpókom, skorpióm és százlábúm, nem vagyok kezdő állattartó, csak nem szeretnék siklót, vagy boát. A tigrispitonról mit kell (érdemes) tudni?
czola
Spiderling
Spiderling

HozzászólásSzerző: HerpeTFeri Dátum: 2007.03.26., hétf. 09:35

Hi!

Azért egy sikló meg egy anakonda között van különbség... A tigrispitont (P. morulus) kiskorban érdemes megvenni. Neten található róla akár több oldalas leírás is.
Üdv: HTF
HerpeTFeri
Semiadult
Semiadult

HozzászólásSzerző: Kapor Dátum: 2007.03.26., hétf. 09:53

Czola!
Ha minél nagyobbat szeretnél akkor a NAGY anakondát ajánlom számodra (össztömeg, robosztusság stbb, ő viszi a pálmát), ha a világ leghoszabb kígyófajátra pályázol akkor vegyél kockáspitont :-), csak vigyázz nehogy te legyél az előétel :-)
Egyébként a kockáspitonok 99% ban idegbeteg állatok, a nagy anakondák sem éppen a finomságukról híresek.
Egyébként már egy másik topik kapcsán akartam emliteni, asszem ahol brachy ecsetelte, hogy mindenki megalomán.....
Nos a helyzet az, hogy már nyugaton is egyre kevésbé tartanak ilyen brutál nagy állatokat (legyen az mkígyó, óriáskigyó), és egyre inkább a kistestű, drágább fajok tartására összpontosítanak a tenyésztők, hisz nem kell disznókkal etetni az állatot (költségkímélés), és szép összeget is lehet szakítani egy egy sikeres szaporulattal.
A lényeg h egyre kevesebb olyan "elvetemült" van már akinek csak a méret a lényeg :D
Gondold át a fentieket, és úgy válassz kígyót. Ja és egy megboldogult ismerősöm elmondása alpján baromira nem jó még egy 3 méteres tigrispitonnal sem birkozni, mert ha gázvan akkor a 3 méteres állat szorításai közül is igen csak lehetetlen a menekvés (ez az ismerősöm saját tapasztalata volt!!!).
És már télleg csak egy mondat... Ezek a kígyók véleményem szerint egyáltalán nem valók magángyüjteménybe, illetve helyesbítenék...lakásba nem valók.
Kapor
Subadult
Subadult

HozzászólásSzerző: Peti89 Dátum: 2007.03.26., hétf. 19:51

Üdv

Az én kígyózásom kimerül egy kis patákánysiklóban egyenlőre...
De néhány gondolatot idefűznék én is...
Osztom a többeik véleményét...most talán legjobban Kaporal értek egyet...
Nem a megalomániának kéne dominálnia, nézd azt is, hogy a kifejlett állatnak nem kis igényei vannak...nem egy 50*50es terkó....ha jól gondolom a kajáltatása sem merül ki két zacskó tücsök árában, és ez nem egy emberes meló....
Bocsi, hogy ezt mondom, nem megsérteni akarlak....de ez a minél nagyobbat dolog, kicsit a kemény fiju esete...ha érted mire gondolok...remélem tévedek :roll:
Ha kicsit jobban megnézed álltalában kisebb állatok közt is nagyon szépek vannak, sokkal szebb szinüek és mintázatúak mint a NAGYOK...nézz megg pár fajt...C.elegans, C.fasciatum, H.incei, H.triseriatus, és ez még csak madárpókok közül.
Persze a nagy állat is tud lenyűgöző lenni a méreteivel, de nem mindig csak a méreteket kell nézni ;)
Üdvözlettel: P89
"Akinek látszunk, arról mindenki ítélhet, amilyenek
valóban vagyunk, arról senki sem." -Voltaire

Kép
Peti89
Semiadult
Semiadult

HozzászólásSzerző: Pinyo Dátum: 2007.03.26., hétf. 22:18

Kedves Czola!
Az alábbiakban olvashatod amit a tigrispitonról érdemes tudni, a teljesség igénye nélkül.
Előtte azonban pár szót engedj meg nekem.
Én nem tartok és nem is tartottam soha tigrispitont, de még csak kígyót sem.
Bár 5-6 éve volt ilyen elképzelésem, mint általában minden ember, ha valamivel el kezd foglalkozni kicsit
utánajártam a dolgoknak. (Lásd: ha plüssmackót veszek, legalább azt megérdeklődöm, hogy lehet-e 40 fok felett mosni.)
Azt hiszem ezt hívják felelősségteljes állattartásnak...:D Mindenesetre néhány könyv, folyóirat és internet előtt
eltöltött óra után letettem kígyóálmomról. Ezzel nem lebeszélni akarlak, csak felhívnám a figyelmed, hogy szerintem
egy ilyen kaliberű állat felelősségteljes tartásához nem elég az, hogy beírok egy alapvetően más műfajjal foglalkozó
fórumba, hogy "nem-e tudtok valamit".
Mivel feltételezem, hogy nem egy elkényeztetett kölyök vagy akinek szülei minden hóbortját kielégítik, ajánlanék két
könyvet ami a kígyókról szól.
Benke Zoltán: Kígyók terráriumi tartása (Alexandra Kiadó) ISBN: 963 367 672 X
A lenti leírás ebből a könyvből lett ollózva.
Valamint, Jiři Felix: Kígyók (Natura) ISBN: 963 233 096 X
Bár írtad, hogy tartasz már királysiklót és gondolom az ebből szerzett tapasztalataidra építesz, azért szeretném
megvilágítani, hogy szerintem (mindenféle kígyós tapasztalat nélkül, csupán szakirodalom alapján) a királysikló és a
tigrispiton tartásával kapcsolatos hasonlóság körülbelül olyan lehet, mint a talicskatologatás és az autóvezetés
közötti hasonlatosság. Mind a kettőnek van kereke. Félre ne érts nem a királysikló tartását akarom ezzel leszólni. A
talicskatologatásnak is megvannak a maga fortélyai, melyek ismerete nélkül az embernek 20 perc után leszakad a dereka
és a válla. (Ezt már tapasztalatból írom:))
Nos akkor az alábbiakban a kért információ, remélem nem szegi kedved és eredményes örömteli kígyótartást kívánok.
Üdv.: Pinyó

Tigrispiton (Python Molurus)
Elterjedés:
India, Dél-Kína, Maláj félsziget, Indokína, Indonézia, Sri Lanka
Leírás:
Sárgásbarna vagy szürkésfehér alapon sötétebb, vöröses, vagy sárgásbarna foltokkal tarkított, melyek feketén
szegélyezettek. A minták a háton a legerőteljesebbek, sokszor az oldalra is lehúzódnak.
Fejtetejükön az első nyaki mintából előrefutó széles lándzsahegy rajzolatuk van. A fejük két oldalán a halántéki
részek felől a szemeken keresztül az orrnyílásokig haladó, elvékonyodó sáv látható.
Felső ajakpajzsaik piszkosfehérek. Három alfajuk van, a Python Molurus Bivittatus, Python Molurus Molurus, Python
Molurus Pimbura. Ezek színezete mintázata, valamelyest eltérhet. Méretük elérheti az 550-650 cm-t, súlyuk a 150
kg-ot. A valaha befogott legnagyobb példány 805 cm volt.
Élőhely/életmód:
Élőhelyük változatos. Leginkább az örökzöld és lombhullató erdőket kedvelik, de előfordulnak folyók, tavak
környékén, és gyakran mezőgazdasági területeken. Napközben többnyire félárnyékban heverésznek a földön vagy erősebb
fák ága között, de előfordulnak sekélyebb vizekben is. Ezeken a helyeken lesnek áldozataikra is, melyek kis
példányok esetén rágcsálók, nagyobbak esetén vaddisznók, erdei antilopok, majmok. Az egészen nagy tigrispitonok
képesek egy párduc lefojtására és elnyelésére is. Embert, elsősorban gyereket csak kivételes esetekben
zsákmányolnak, és ezekben az esetekben is általában valamiféle "félreértés" a tragédia okozója.
Egy regisztrált eset magyarázza, hogy egy rejtőzködő tigrispiton csupán valószínűleg azért támadott az emberre, mert
csak a szagát és a mozgás egy részét érzékelte. Mindenesetre a balszerencsés ember fél arcáról egészen a válláig
"lenyúzta" a bőrt és csak plasztikai műtéttel lehetett helyrehozni.
Párzási idényük nagyjából szeptembertől novemberig tart. A nőstényeknél karcsúbb és rövidebb hímek ilyenkor
beszüntetik a táplálkozást és egészen nagy területeket "bejárva" nőstények után kutatnak. A tunya udvarlást követően
órákon keresztül párosodnak. A lerakott tojásokat a nőstény testével védelmezően körbefonja, őrzi és melegíti.
Ez szinte kivételes a hüllők között. Az állat a hőmérsékletemelkedést úgy éri el, hogy percenként 20-30 alkalommal
izomrángásokat végez, ezáltal hőt képezve. Ezen módon a tigrispiton akár 4-10 celsius fokkal is képes megemel ni
saját és a tojások hőmérsékletét. Noha a tigispitont fogságban nagy mennyiségben tenyésztik, fokozottan védett faj,
mert elterjedési területén a kihalás fenyegeti. Érzékeltetésül egy 1985-ös adat: az indiai szubkontinensről 189068
bőrt és 16663 élő példányt exportáltak a legkülönbözőbb országokba. Számításba kell venni, hogy ezek csupán a
hivatalosan bejelentett forrásokon alapuló adatok, melyekbe az orgazdaság nem beleértendő.
Terráriumi tartás:
Amennyiben elszántuk magunkat ezeknek a lenyűgöző állatoknak a tartására, készüljünk fel alaposan. A kezdetben
gumicső vastagságú bájos újszülöttek néhány év alatt brutális méretű óriásokká nőnek. Egy kifejlett 5 méteres piton
pár részére már nem is terráriumra, hanem egy külön szobára van szükség. Ezt kialakíthatjuk egy megfelelő méretű
félszobából amelyet az ajtó felöli részen plafonig be kell üvegeztetnünk. Ezután az egészet betelepíthetjük
növényekkel, sziklákkal, tuskókkal és comb, de legalább kar vastagságú ágakkal, valamint a nélkülözhetetlen
fürdőmedencével.
Amennyiben nincs módunk erre az ésszerű megoldásra, terráriumot is építhetünk erre a célra. Ehhez érdemes felbérelni
egy asztalost, mert ekkora kasznit nem tanácsos csupán üvegből megépíteni. A terrárium mérete legalább 300x200x150
cm legyen, az előbb felsorolt berendezési tárgyakkal és a szükséges fürdőmedencével. Egy ekkora lakosztály fűtéséhez
minimum egy 250 W-os infralámpára szükségünk lesz ahhoz, hogy biztosítani tudjuk a nappali 27-29 celsius fokos
hőmérsékletet. Éjszakára hagyjuk lehűlni a terráriumot legalább 23-24 celsius fokig.A talaj lehat tőzeg vagy ezzel
kevert erdei föld. Állataink táplálására fiatalabb példányoknál patkány, tengerimalac, galamb megfelelő, de az csak
az első időszak. Később már nyulakat, csirkéket esetleg kismalacokat használjunk. Még különösen szelíd példányok
esetén is nagy körültekintéssel járjunk el az etetésnél, mert az izgalmi állapotba került tigrispiton tévedésből
könnyűszerrel gyűrűbe ránthat minket. Természetesen magukat a kígyókat is feltétlen külön kell választani
vacsoráztatásnál a hasonló balesetek elkerülése miatt.
A felnőtt állatokat semmiképpen ne etessük túl, mert ez a természetben viszonylag sokat mozgó állat, fogságban
hajlamos az elhízásra, ami keringési zavarokat, majd az állat pusztulását okozhatja.
Tenyésztésüknél rendszerint nincs szükség semmiféle beavatkozásra. Többnyire az őszi hónapokban párosodnak és 75-90
nap elteltével lerakják 30- 60 tojásukat. A porcelánfehér 8-11 cm nagyságú tojások később kissé megkeményednek.
A már említett "kotlás" 58-68 napig tart mely idő alatt az állat nem vesz magához táplálékot, és a fészket is csak
ivás céljából hagyja el. A világra jött kicsik, keléskor 50-70 cm hosszúak és 80-140 g-ot nyomnak. Az első
időszakban igen gyorsan növekednek. Féléves korukra elérhetik a 100-110 egy éves korukra a 150-170 centimétert.
A több éves állatok már jóval lassabban nőnek, de mint minden hüllőnél ez is függ a takarmányozástól.

Érdekesség ként még idetennék egy balesetleírást, ami a szerzővel (Benke Zoltán) történt meg, és a könyvében is
megtalálható.

"Több mint 10 éve történt meg velem a következő eset. Kétméteres, 6 kg-os bálványkígyóm (Boa constrictor) etetéséhez
készülődtem, és már jó előre bekészítettem a szobába a takarmánynak szánt tengerimalacokat, melyek szaga rövid idő
alatt betöltötte a helyiség levegőjét. Előtte azonban úgy gondoltam eljátszadozom kicsit házi óriáskígyómmal. Amikor
azonban benyúltam a terráriumba, a hüllő közeledési szándékomat "félreértette" és vacsoráztatással azonosította,
mert kézfejemet tátott pofával megragadta. Árszerű fogakkal tűzdelt álkapcsai satuba fogták a kézfejemet, miközben
izmos teste zsákmányként szorongatta a karomat. A támadás olyan jól sikerült, hogy a fejét teljesen a gyűrűi alá
rejtő kígyó lehetetlenné tette kézfejem kiszabadítását. Miután néhány eredménytelen kísérletet tettem, hogy
elszakadjak "hűséges barátomtól", izomkötegei közül szépen ütemesen elkezdett csöpögni a vérem. Körülbelül 30 perc
szabadfogású birkózás után jutottam el odáig, hogy sikerült egy rövidujjú inget bepréselnem testgyűrűi között a
szájába, úgy hogy álkapocsléceit szétfeszegettem. A boa nagyon lelkes lehetett, mert újra és újra megkísérelte a
harapást miközben taktikát változtatva a letekerésével próbálkoztam. Hál' Istennek ez sikerült is, nem számítva azt
a szépséghibát, hogy eleven "karkötőm" immár a másik kezemet díszítette, ugyanis akció közben átköltözött a jobb
karomra. Bár az állat egyedi ékszer benyomását keltette, mégsem volt kedvem hosszú távon viselni. Az előző módszert
óvatosabban végrehajtva, sikerült az utolsó testbilincset is lefejteni, majd térdem és szabad kezem segítségével
lelöktem magamról a ragaszkodó óriáskígyót. Háromnegyed óra küzdelem után ott álltam lilára szorított karokkal és
vérömlenyes kézfejjel mivel a harapás közben egy erem "szétdurrant". Csurom vizes voltam és olyan fáradt mint, ha
egy csapat huligánnal verekedtem volna össze. A boa láthatóan teljesen kipihent és éber volt mivel a mérkőzés után
pár perccel gyorsan lefojtotta és elnyelte mind a kettő tengerimalacot. Én holtfáradtan dőltem az ágyba és reggelig
egyhuzamban aludtam. A kalandból azonban két dolgot megtanultam. Az egyik, hogy egy ilyen viszonylag kis példány is
milyen tekintélyes erővel rendelkezik - hát képzeljenek el egy 5-6 méteres kolosszust. A másik pedig, hogy hiába
mosunk kezet a táplálékállatok után, ha az illatuk terjeng a helyiségben ugyanúgy "bevadulhatnak". Bizonyára a
terraristák is észrevették már azt, hogy amikor bekészítik az egeres vagy patkányos ketrecet, a kígyók egészen
felélénkülnek."

EDIT: ilyen jellegű, hosszabb leírások esetében a forrást legalább nevezd meg pls ;) (Peti89)

Benke Zoltán: Kígyók terráriumi tartása (Alexandra Kiadó) ISBN: 963 367 672 X (pinyo)
A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára Pinyo 2007.03.30., pén. 08:35-kor.
Pinyo
Semiadult
Semiadult

HozzászólásSzerző: czola Dátum: 2007.03.27., kedd 02:18

Azért érdeklődtem, mert nem akarok felelőtlenül belevágni 1 ilyen kemény dióba, de örülök, hogy megvilágosítottatok, és rájöttem, hogy valóban kevés lennék 1 ilyen kaliberű kígyóhoz. Akkor már csak az a kérdésem lenne, hogy milyen kígyót javasoltok, ami nem boa constrictor, de hasonló méretei vannak, és nem sikló; valamint kezdő kígyótartónak sem gyűlik meg vele a baja?
czola
Spiderling
Spiderling

HozzászólásSzerző: Imme Dátum: 2007.03.27., kedd 03:33

czola írta:Azért érdeklődtem, mert nem akarok felelőtlenül belevágni 1 ilyen kemény dióba, de örülök, hogy megvilágosítottatok, és rájöttem, hogy valóban kevés lennék 1 ilyen kaliberű kígyóhoz. Akkor már csak az a kérdésem lenne, hogy milyen kígyót javasoltok, ami nem boa constrictor, de hasonló méretei vannak, és nem sikló; valamint kezdő kígyótartónak sem gyűlik meg vele a baja?

Szia!

2m fölé nőjön és ne legyen sikló, meg boa, de vad sem.... Nos én most így gyors végiggondoltam és nincs olyan ami számításba jöhet (nálam). Ami nagy az potenciálisan veszélyes is. Nekem a legnagyobb ilyen állatom egy 2,30-as boa volt, hidd el amikor csakúgy kúszott az emberen, akkor is érzed hogy ha rendesen megfog esélyed sincs!! ;)
Nekem sincsenek már óriáskígyóim, akkorát tojnak mint egy ló pl.
Létezik kockáspitonból törpe változat (1,8-2m-re nő meg), de azt még nem tudod megfizetni sztem. ;)
Üdv:
Imme

"Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming 'WOW What a Ride!'"

PS: Először használd a KERESÉS funkciót, utána kérdezz! :wink:
Imme
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: czola Dátum: 2007.04.30., hétf. 22:36

Lehet 1ütt tartani 1 boa constrictort és 1 kaliforniai királysiklót?
czola
Spiderling
Spiderling

Következő

Vissza: Hüllők