Pelobates fuscus - barna ásóbéka

Ide tartoznak a békás, gőtés, szalamandrás, stb. képek és irományok.

Pelobates fuscus - barna ásóbéka

HozzászólásSzerző: Pinyo Dátum: 2011.02.19., szomb. 00:10

Sziasztok!
Még tavaly őszi képek, csak nem jutottam oda, hogy kezdjek is velük valamit. A sok víznek köszönhetően új lakó a kertben…
Szóval bővítendő a magyarországi repertoárt, bemutatkozik a barna ásóbéka alias Pelobates fuscus.
Védett. Gerincesek törzse, kétéltűek osztálya, békák rendje.
Természetvédelmi értéke: 2.000 forint

Kép

Elterjedése, élőhelye
Közép-Európában és Ázsia nyugati részén honos. Homokos, löszös, laza talajú területek lakója.
Megjelenése
A hím testhossza 6,5 centiméter, a nőstényé 10 centiméter. Zömök testalkatú, végtagjai rövidek és erősek. Nagy szeme és függőleges állású pupillája van. A hátsó lábának ujjai között úszóhártya feszül, s a lábközép tájékon, elszarusodott, félhold alakú ásósarkantyúk találhatóak, melyet ásáshoz használ. Az állat hátoldala olajzöld, vagy barna, hosszanti sötétebb foltokkal tarkítva. A hasoldala piszkosfehér, világosabb vagy sötétebb, márványos, foltos rajzolattal.

Kép

Életmódja
Napközben és télen általában 50 cm mélyen, a maga ásta lyukban rejtőzködik. Éjszaka vadászik főleg rovarokból álló táplálékára.
Szaporodása
A nőstény igen sok – több ezer – petét rak, akár 50 centiméter hosszú petezsinórban. A lárvák 6–8 nap múlva kelnek ki. A kifejlett ebihalak mérete 8–10 centiméter.

Kép

Amikor a képeket csináltam, előkerült egy kis giliszta. Odaraktam mellé. A giliszta meg tekergett össze vissza. A szerencsétlen kis breki meg annyira felhergelte magát, hogy most rám figyeljen vagy a kajára, hogy „kínjában” elkezdett toporogni. Azt hittem megzabálom :-) Végül győzött a gyomor :-)

Kép

Forrás: http://hu.wikipedia.org/wiki/Barna_%C3%A1s%C3%B3b%C3%A9ka
Üdv.: Pinyó
Pinyo
Semiadult
Semiadult

Re: Pelobates fuscus - barna ásóbéka

HozzászólásSzerző: Fince Dátum: 2011.02.19., szomb. 04:48

Szia!

Nagyon hálás téma! Jó régen nem találkoztam már Barna ásóbékával, pedig még itt a ház körül is szép állománya van. Amióta puhány módon a pecázáshoz szükséges giliszta is a horgászboltból van beszerezve, a brekkancsok is nyugodtan alhatnak napközben, mivel nem fenyegetem ásóval az üregeiket Kép.
:twisted: :twisted: Kép :twisted: :twisted:
Kép
Fince
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Vissza: Kétéltűek