Barangolás a Mecsekben

Az egyik kategóriába sem tartozó állatok/egyebek(?) fényképei és a róluk szóló információk.

Barangolás a Mecsekben

HozzászólásSzerző: Pinyo Dátum: 2011.08.15., hétf. 13:40

Sziasztok!
Még pünkösd környékén esett meg ez a túra, amiről most szeretnék beszámolni nektek.
Kedvcsináló gyanánt stb... stb...

Ami a legmeghatározóbb élményem volt, hogy legalább 6-7 kifejlett szarvasbogarat láttunk repülni.
Nagyon tetszett. Mint valami kisméretű helikopter úgy repültek. Lassan kimérten precízen. Nem gondoltam volna hogy képesek nagy pontossággal landolni egy vékony faágon.
Mindez késő délelőtt, ami alapvetően furcsa, mert a szakirodalom szerint, nappal inaktívak és inkább alkonyatkor, vagy éjszaka kelnek útra.
Kép
Szintén érdekes volt, hogy sosem láttam még, hogy szarvasbogár valóban szívogatja a fák (tölgyfák) nedveit.
Hát most ez is sikerült :-)

Egyébként Kővágószőlősről kiindulva a piros 3szög útvonalon mentünk, de nem jártuk be végig, hanem össze vissza kacsáztunk egyik túraútvonalról a másikra. Elsőként a Jakab-hegyet másztuk meg.
Kép
A nyugati Mecsek legmagasabb csúcsa a Pécs mellett emelkedő, 592 m magas Jakab-hegy. A hegy meredek déli oldalát jellegzetes színű, vörös, perm és triász időszaki homokkő alkotja, amelyből a víz és a szél munkája különleges szirteket, kőtornyokat formált: a Babás-szerköveket és a Zsongor-követ, melyekhez a néphagyomány több mondát kapcsolt. Itt található a Remete-barlang is. A mediterrán hangulatú sziklás, erdős magaslatokat különleges növénytársulások és változatos állatvilág gazdagítja. A Jakab-hegy és környéke a Mecsek-vidék egyik legértékesebb természetvédelmi területét alkotják. (És egyben ezen a vidéken bányásszák a fincsi uránt.)
Forrás: Wikipedia
Kép
A Jakab-hegyen található a Pálos kolostorrom amit szerintem érdemes meglátogatni.
Szeretem az ilyen helyeket. Próbálom mindig elképzelni, hogy mit láthatnék, ha 4-5-6-7 száz évvel vissza tudnék ugrani az időben.
A Jakab-hegyen az Árpád-korban létrejött egy falu. Ennek félköríves szentélyű, nyugati karzattal ellátott templomát, és templom körüli temetőjét sikerült feltárni. E templom Szent Jakab titulusáról nyerhette a hegy a nevét. 1225-ben Bertalan pécsi püspök itt gyűjtötte össze a Mecsekben élő remetéket, és épített számukra kolostort. Ez a rendház lett az egyetlen magyar alapítású szerzetesrend, a pálosok első háza, legalábbis így emlékezik meg az eseményről a rend XVI. század elején élt generálisa és történetírója Gyöngyösi Gergely, aki rendtörténeti munkájában megőrizte számunkra a kolostor alapításának történetét.
Később először a török hódoltság alatt rombolták le, majd a szeretett II. József 1780-ban feloszlatta a szerzetesrendeket, így a Jakab-hegyi kolostort is bezárazták. Forrás Wikipedia
Kép
Bővebb infó: http://hu.wikipedia.org/wiki/Jakab-hegy
Annak is ajánlom a kolostor romot, aki kedveli a gyíkokat. Néhány helyen szinte megmozdult a fal amikor megriasztottunk egy-egy csoportot :-) A kolostortól 60-70 méterre található egy elég komoly kőből épült turista menedékház, ami egyben kilátóként is funkciónál. Egy kéményszerű építmény aminek a belsejében létrán kell felmászni. Kb 20-25 méter magas, és max 2-3 ember fér el a kilátó részében.
Láttunk néhány kedvencet is útközben:
Kép
No megy ezt:
Kép
Hát... Nem tudom mi ez. Első lendületre nagyon megörültem, hátha egy magyar tarsza (Isophya costata) ami kizárólag Magyarországon él és aminek a pénzben kifejezett eszmei értéke 100.000 Ft. Alkatra küllemre nagyon hasonlatos volt, de mint kiderült itthon (mert nem emlékeztem hogy is néz ki valójában) a színezete ennek teljesen más. A magyar tarsza zöld, ez pedig fekete volt, halványsárga szárnyakkal és világosbarna torlemezzel.
Kép
Ha esetleg valaki tudja milyen szöcske ez, ne fogja vissza magát :-U
És végül egy kis ragadozó: valamilyen hangyaleső (Myrmeleontidae)
Kép
Ez a példány egyébként (egy egész csapatot találtunk) egy fogótölcsér alján trónolt.
Nagyon dundi volt a kis szívem :-)
bővebben: http://en.wikipedia.org/wiki/Antlion
Üdv.: Pinyó
Pinyo
Semiadult
Semiadult

Re: Barangolás a Mecsekben

HozzászólásSzerző: ZoozDa Dátum: 2011.08.17., szer. 16:25

Szia Pinyo,

nagyon szépen köszi a képes beszámolót, igazán jól esett a "tespedt" irodábán egy kis zöldet "szagolni".
Kívánok további jó barangolást Neked...és sok ilyen klassz élménybeszámolót Nekünk. :wink:
Üdv:
ZoozDa
ZoozDa
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: Pinyo Dátum: 2011.08.22., hétf. 21:23

Köszi, örülök, ha tetszett...
Pinyo
Semiadult
Semiadult

HozzászólásSzerző: Pinyo Dátum: 2011.08.24., szer. 12:24

Esetleg a tücsökről valaki tudja, hogy ki fia-borja?
Pinyo
Semiadult
Semiadult

Vissza: Egyéb