Barangolás a Bükkben

Az egyik kategóriába sem tartozó állatok/egyebek(?) fényképei és a róluk szóló információk.

Barangolás a Bükkben

HozzászólásSzerző: Pinyo Dátum: 2008.05.29., csüt. 20:58

Sziasztok!
Gondoltam teszek fel egy élménybeszámolót, kedvcsinálót.
2 napot voltunk Szilvásváradról kiindúlva a környékben.
(Illetve többet, de túra, csak 2 nap volt.)
Az igazsághoz, hozzátartozik, hogy az állatokról készült fotók fele, nem jöhetett volna létre, ha nem 24-ed magammal megyek... (Az osztály akiket kirándultattunk nagy lelkesedéssel sipákolt, ha talált valami mozgó dolgot. :) Hiába 50 szem többet lát mint 2...
Bocsánat a képek minőségéért, nem vagyok egy fotoviruóz, és hát nehéz is ilyen téren labdába rugni (hála Istennek!!!) ezen a fórumon.

Két nagyobb túrát tettünk, ekkor jött össze a "látnivalók zöme" Váradról kiindúlva a ferde kék vonalas túra (tanösvény) a Kalapat kilátóhoz vezet.
Kép
Ami nagy élmény volt, hogy nem messze a csapástól, az erdőben találtunk egy orchideát. Illetve mivel ez egy idegen szó és mivel van magyar megfelelője ezért helyesebben egy kosbor-t. Magyarországon 47 orchidea illetve kosborféle él, melyek kivétel nélkül védettek. Hogy egy pók tanyázott a növényen, csak itthon tünt már fel (szégyen szemre), de ha észrevettem volna, biztosan bepróbálkozom egy mikromakróval :)
Kép Kép
Cephalanthera longifolia
A 47 magyarországi őshonos Orchidea féléből Az Orchideae nemzetségbe tartozik a bangó (Ophrys), kosbor (Orchis), ujjaskosbor (Dactylorhiza) valamint a Neottieae nemzetségcsoportba a madársisak (Chepalanthera) Ami a képen is leledzik.
(Megszagolni is elfelejtettem :-S)
De mielött bárki azt hiszi, hogy képben vagyok, jelzem, hogy az internet csodálatos információs emésztőjéből mazsoláztam, (google+Wikipédia) és a felfedezés sem az enyém ami így hangzott:
- "Nézzdmár!!! Egy Madársisak kosbor!"
- "He?"
Szóval ne ijedjen meg senki, nem fogok minden gazról ilyen részletesen írni csak annyira láma vagyok, hogy azt hittem orchidea csak a boltokban és a trópusokon található. Így a lelkiismeretfurdalás hajtott, hogy utánanézzek kicsit.

Persze sok jószágba belebotlottunk a teljesség igény nélkül:

Kép Kép
Geotrupes spiniger (Gyakori ganéjtúró) ((talán bár nem értem az acélkék és mattfekete összefüggéseket))

Kép
Bombus sylvarum (Erdei poszméh)

Kép
Cetonia aurata (Aranyos rózsabogár)

Kép
Dorcus parallelipipedus (Kis szarvasbogár)
Ami külön öröm, mivel védett és mégis találtunk belőle egy pörire való adagot.

Kép
És egy álcincér Odemera (Talán flavipes bár a lába nem volt sárga:-)

És még néhány gizgaz...

Kép
Rosa canina (Csipkebogyó (aminek áltermése van és amit komálok teának))

Kép
Asperula odorata (Szagosmüge) ((gyógynövény http://www.hazipatika.com/topics/gyogyn ... uge?id=122 ))

Kép
Lamium (Árvacsalán) ((Na ez is egy meglepi volt nem tudtam hogy van vagy 20 fajtája.))

Végül felértünk a Kalapat kilátóba.
Bár fizetős a kilátás, érdemes szerintem felmenni.

Kép
Kilátás a Szalajka-völgyre

Kép
És délnek...

Második kör még délután, Lillafüred:
Szent István barlang ami jóindulattal sem nevezhető nagy durranásnak...
Bár a barlangászok biztosan nem így gondolják. Mindenesetre a beígért 40 perces vezetés lefeleződött...........
Kép

Itt található még egy szebbecske tó is, két minivízesés patakocskával.
Érdemes bejárni a helyi tanösvényt és a tó körüli túrát is...
Kép

Kép

Valamint nagy szívfájdalmamra nem maradt időnk a szintén itt található Herman Ottó emlékházba betérni, ami máj.01-től okt. 01-ig fogad látogatókat. Hogy megéri-e arról sajnos nem tudok beszámolni.

Második nagy lélegzet, túra a Szalajka-völgyben, fel Istállóskőre.
A zöld 3szög vezet fel ami szintén Szilvásváradról indúl.
Kép

Útküzben pisztráng nevelő medencék, szabadtéri erdészeti múzeum mely utóbbi nagyon érdekes és mielőtt még leamortizálódott volna nagyon igényes is lehetett. Mindenesetre ezzel együtt is érdemes időt szánni rá... Elképesztő, hogy mennyi mesterségnek adott otthont a Bükk. Kicsit fentebb a "Kárpátok őre" emlékmű, sziklaforrás, és a híres neves Fátyol-vízesés (ami a helyiek elmondása alapján évekóta nem volt ilyen bővizű mint idén)
Kép

Tovább haladva a Gloriett-tisztás, ami ideális kullancsgyüjtőhelynek bizonyult, Felső-tó,
Kép
majd a Szalajka-forrás.

Ez utóbbi igen adrenalin gazdag hely volt. Néhány gyerkőc lemaradozott a forrásnál pacsálva miután ilyesmi párbeszéd zajlott le:
- Gyíííík! Gyííík!!! Gyorsan!
- Hülye! nem is gyík!
- De gyík!!!
- Te tök hülye vagy! Ez nem gyík!!!!
- De ez gyík, és te is az vagy!!!
Én meg ekkorra értem vissza. Szedtem is a lábam mint a nyúl, mert a lejtőn a lendületem kicsit megviccelt. Végül iszonytató combizmaimnak köszönhetően befaroltam a srácok közé, és megláttam életem első vadonélő antigyíkját.
Kép

Kép
Salamandra salamandra (Foltos szalamandra)
Nagy élmény volt mert eddig élőben csak állatkertben láttam és ott meg kell hagyni nem brékelnek orvérzésig. Ígyhát kezdet rámtelepedni az a képzet, hogy nem is tudnak nagyon mozogni, mert egyből letörne a farkuk meg a lábuk...
Nos ez a képzetem megdőlt... :)
Egyébként a pataktól 5-6 méterre találták a gyerekek. Épp egy tölgyfa gyökerei közé baktatott...

A túraútvonal hátralevő részében még van egy állomás a csúcs előtt ez pedig az ősember barlang ahol sok őskori leletet találtak, aminek nagyon örültek :-)
Kép

Aztán az Istállós-kő 959 m-en zárúl. Teljesítmény szempontból érdemes felmenni, és bezsákmányolni az "Ezt is legyőztem!" fíílinget, de látni nem sokat láthat az ember... egy mini tisztás fákkal körülvéve...

Hazafele még betoppant egy két jószág...

Kép
Calosoma inquisitor (Kis bábrabló)

Kép
Cerambyx scopolii (Kis hőscincér)

Kép
Rana dalmatina (Erdei béka)

üdv.: Pinyo
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Pinyo 2010.09.25., szomb. 20:55-kor.
Üdv.: Pinyó
Pinyo
Semiadult
Semiadult

HozzászólásSzerző: Fince Dátum: 2008.05.30., pén. 00:06

Szia!

Részemről nagyon köszi, hogy megtiszteltél ezzel a részletes beszámolóval! Nagy örömmel olvasgatok ilyesmit.

Tudom, hogy ennyi munka után, a készítőnek jólesik némi visszajelzést kapni a többiektől.

Pinyo írta:De mielött bárki azt hiszi, hogy képben vagyok, jelzem, hogy az internet csodálatos információs emésztőjéből mazsoláztam

Így is kell ezt! A rendelkezésekre álló lehetőségekkel dolgozni, legalábbis szerintem a gondolkodó emberek így cselekszenek. ' hogy egy klasszikust idézzek (nem szó szerint) :elég az, ha tudod melyik polcon keresd..:)

Én találtam benne jónéhány olyan dolgot, ami számomra újdonság (persze ez csak hab a tortán). Kép
:twisted: :twisted: Kép :twisted: :twisted:
Kép
Fince
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: siler Dátum: 2008.05.31., szomb. 14:35

Csatlakozom Fincéhez, sokkal neisigen tudom kiegészíteni amit írt, max annyival, hogy az ilyen jellegű irományaidat évek mulva is jó érzés lesz visszaolvasgatni :D
Csak így tovább
----------------------
APROPÓK BLOG
----------------------
siler
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: Pinyo Dátum: 2008.06.01., vas. 18:13

Köszi srácok!
Ha más is élvezte rajtam kívül, akkor már megérte :D
Üdv.: Pinyó
Pinyo
Semiadult
Semiadult

HozzászólásSzerző: ZoozDa Dátum: 2008.06.02., hétf. 11:29

Hello Pinyo,

Pinyo írta:Köszi srácok!
Ha más is élvezte rajtam kívül, akkor már megérte :D

én is élveztem :P és köszi a képeket, gratulálok Neked.
Élmény volt végignézni.
Üdv:
ZoozDa
ZoozDa
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: Imme Dátum: 2008.06.03., kedd 23:42

Szia Pinyo!

Szuper kis iras lett, nagyon izgalmas. A hazai orchideak/kosborok szama megdobbentett.
Koszi szepen megegyszer! ;)
Üdv:
Imme

"Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming 'WOW What a Ride!'"

PS: Először használd a KERESÉS funkciót, utána kérdezz! :wink:
Imme
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Vissza: Egyéb